НЕ ЈА ИЗМИВАТЕ МИЦЕЛАРНАТА ВОДА? ПРАВИТЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА: Како правилно се користи и на што треба да внимавате!

3 мај, 2021
micelarna-voda

Кога мицеларната вода за прв пат се појави на пазарот пред неколку години, таа брзо стана хит и неизбежен продукт во рутината за убавина за секоја жена. Ефикасноста и леснотијата на користење се главните предности на овој производ, кој сега е вклучен во понудата на скоро секоја козметичка марка. Ја менува потребата за вода и мијалник, ја раствора шминката и нечистотијата без никакви проблеми, и со само едно движење. Исто така е еден од најконтроверзните производи за чистење на лицето за убавина и е предмет на бројни полемики меѓу дерматолозите и козметолозите. Како и секој, овој препарат има свои предности и недостатоци.

Која е нејзината тајна? Иако изгледа како обична вода, мицеларната вода е далеку од тоа. Содржи таканаречени мицели, микросфери кои привлекуваат нечистотија, шминка и маснотии како магнет. Се натопува на памукче, се држи на кожата неколку секунди и нежно се трие. И сето тоа без испирање!

Главната предност на мицеларната вода е тоа што не содржи алкохол и сапуни, за кои знаеме дека немаат корисен ефект врз кожата. Адаптирана е на сите типови и возрасти на кожа и е многу ефикасна во отстранување на шминка и нечистотии од лицето.

Дали треба да се миеме по употреба на мицеларна вода?

Најголемите сомнежи во врска со мицеларната вода се појавуваат кога станува збор за испирање од лицето. Додека козметичките компании сè уште нè уверуваат дека нема потреба да се исплакнува мицеларната од лицето, сепак некои дерматолози го препорачуваат тоа. Имено, некои мицеларни води содржат поагресивни состојки кои не треба да ги оставаме на лицето.

Затоа е важно да се истакне дека постојат неколку видови мицеларни води и дека при купувањето е важно да се обрне внимание за каков вид на кожа се наменети. Исто така е важно да се обрне внимание на тоа дали мицеларната вода содржи пропилен гликол. Остава мрсен слој на кожата и треба да се измие бидејќи може да предизвика иритација. Кога купувате мицеларна вода, не треба да заштедувате пари и секогаш треба да избирате медицински одобрени наместо комерцијални брендови.

Другите мицеларни води не мора да се исплакнат, а препораката дека миењето после мицеларна не е потребно особено се однесува на луѓе кои имаат многу сува кожа или болести како розацеа.

micelarna voda

Сепак е потребно двојно чистење

Сепак, многу дерматолози и козметолози го делат мислењето дека мицеларната вода е само вовед во рутината за отстранување на шминката од лицето, односно дека ја подготвува кожата само за понатамошни чекори за чистење. Откако ќе го исчистите лицето со мицеларна вода, неизбежно е да се измиете со гел или пена за лице. Овој метод треба особено да го применуваат жени кои носат многу шминка. По двојно чистење, кожата е темелно исчистена и подготвена да нанесете крем или серум.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi