НЕ СТЕ СВЕСНИ ДЕКА ОВА СЕ СИМПТОМИ НА РАК НА КОЖАТА! Обрнете внимание на овие 7 знаци додека не стане премногу ДОЦНА!

13 јули, 2021
36761_rash-356432-1920_f

Карцином на сквамозен карцином, карцином на базалните клетки и предупредувачки знаци за меланом

Бидејќи ние немаме општи насоки за скрининг за рак на кожата , повеќето луѓе треба да се потпрат на препознавање на знаците и симптомите на болеста со цел да го фатат што побрзо. Знаците и симптомите на карциномите на сквамозните клетки може да вклучуваат лезија на кожата која е брадавична и лушпеста, со депресија (чир) во центарот. Ракот на базалните клеточни клетки често се бели, бисерни, или месо-куполи слични на месо со восочен изглед.

Знаците на меланом често вклучуваат нов или постоечки крт кој има неправилни граници или височина, варира во боја или се менува на други начини. Компликациите од рак на кожата, како што се метастазите, може да доведат до симптоми.

Ракот на кожата најчесто се јавува на телото што е изложено на сонце, но може да се појави насекаде. Ајде да ги разгледаме вообичаените и невообичаени знаци на рак на кожата, како и специфичните карактеристики за да се види дека може да сигнализира меланом.

Чести симптоми

Подолу се наведени некои од симптомите на рак на кожата, но важно е да се препознае дека секој човек и секој рак на кожата е различен. Ако имате место на вашата кожа што се однесува на вас, важно е да го проверите, без разлика дали имате или не имате споменато симптоми. Чести симптоми вклучуваат:

Абнормална “точка” на кожата

Сите нови точки што се појавуваат на кожата може потенцијално да бидат рак на кожата, имајќи предвид дека една третина од луѓето ќе развијат барем еден рак на кожата во својот живот.

Може да биде тешко да се разликуваат различните видови рак на кожата без микроскоп, но општите карактеристики на овие тумори се разликуваат до одреден степен.

  • Карциномите на базалните клетки често се сјајни и се опишуваат како “бисерни”. Тие може да бидат рамни, подигнати или обликувани во купола и често се розеви, бледи или месојади. При внимателна проверка, мали крвни садови може да бидат видливи во споредба со околната кожа.
  • Карциномите на сквамозните клетки често се покачуваат и се чувствуваат круто на допир. Тие можат да се појават лушпести, и може да бидат улцерирани, односно да имаат централна депресија која е полесна и поласка од околината. Овие рани понекогаш крварат, истекуваат или формираат краста.
  • Меланомот најчесто се претставува како промена во постоечка кртка, или нова, абнормална појавувачка кртка (види подолу).

Болката што не лекува

Многу рани на кожата прво се отфрлаат како резултат на залак, помали повреди на кожата или иритација, но стануваат се поочигледни кога не поминуваат низ времето. Ако забележите болка на вашата кожа која одбива да се лекува, дури и ако се чини дека е лек, но потоа се појавува повторно, треба да разговарате со вашиот лекар. Во принцип, секоја промена на кожата која не се реши сама по себе во период од две недели треба да се оцени.

Промени во постоечка лезија на кожата

Некои видови на рак на кожата произлегуваат од кожни лезии или кртки кои се присутни долго време. Ако имате пеги, молови или други делови на кожата кои се менуваат, разговарајте со вашиот лекар.

Сензација во кожна лезија

Најчесто, немаме никакви сензации поврзани со молови или други лезии на кожата. Со рак на кожата, луѓето може да забележат постојана чешање, нежност, вкочанетост, пецкање или болка.

Некои луѓе го опишаа чувството како чувство дека имаат “мравки кои се движат на нивната кожа”.

Симптоми на меланом

Важно е да бидете многу запознаени со потенцијалните симптоми на меланом, бидејќи овие видови на рак може да растат и да се шират брзо, и многу полесно се лекуваат во раните фази на болеста. Тие може да се претстават како нов, често абнормален појавувачки крт, но често произлегуваат од молови кои биле присутни долго време. Кај белите луѓе, тие се најчести на нозете кај жените и на грбот кај мажите. За оние со темна кожа, најчестите локации се стапалата на нозете, дланките на раката, под нозете и ноктите, како и на мукозните мембрани (како на пример околу устата, носот и гениталиите).

Невообичаени симптоми

Поретки симптоми на рак на кожата, исто така, може да се појават, и кога се додаваат заедно, не се толку ретки. Некои од нив вклучуваат:

Промена во визијата

Промената на видот, како што е замаглениот вид во само едно око, може да биде симптом на окуларен меланом или меланом на окото. Окуларниот меланом е околу 5 проценти од меланомите и се јавува во ирисот (белото на окото), цилијарното тело или хороидот. Други симптоми може да вклучуваат појава на темна точка на белото на окото, губење на периферниот вид, гледање на трепкачки светла, флотатори (видливи точки во вашата визија) или црвенило или испакнување на едното око.

Темни линии на ноктите или нозете

Појавата на темна површина под нокти или ноктот што се појавува без очигледна повреда секогаш треба да се испита. Меланомот на ноктите (подунгвален меланом) често се претставува како надолжна (должина) реденица од кутикулата до врвот на ноктот (знак Хатчинсон). Овие видови на рак се најчести на палецот и големиот палец, но може да се појават на било кој шајка. Додека субгунгвалните меланоми се невообичаени кај белците, кои сочинуваат само околу 1 процент од меланомите, тие се најчестата форма на меланом кај лицата со темна кожа.

Нови “Лузни”

Честопати размислуваме за рак на кожата како испакнатини, но некои се рамни, а други дури и се присутни како депресија на кожата. Карциномот на базалните клетки на морфеафор често се претставува како депресија на кожата која изгледа како лузна.

Лузни и / или дефигурирање

Лузни и оштетување може да се појават поради растот на самото рак на кожата или поради третманите за отстранување на ракот. Кога раните на кожата се откриени рано, овие компликации се невообичаени, но канцери кои биле присутни некое време може да инвазија подлабоко во ткивата, оштетувајќи ги нервите или мускулите.

Лимфедема

Лимфедема е состојба во која течноста се гради во дел од телото поради оштетување на лимфните јазли и лимфните садови. Лимфните садови работат со собирање на слободна течност во ткивата и доведување на течноста назад во вените. Кога ќе дојде до оштетување на лимфните јазли и крвните садови, последователното зголемување на течноста може да предизвика оток и затегнатост на кожата. Многу луѓе се запознаени со рак лимфедема која се развива кај некои жени кои имале рак на дојка хирургија, но лимфедема може да се случи речиси насекаде. Со рак на кожата, тоа е најчесто кога лимфните јазли се отстранети како дел од операцијата, но може да се јават само поради рак.

Повторување

Исто како што ракот како рак на дојка може да се повтори по третманот, може да се повторат и карциномите на кожата, особено оние кои се понапредни во времето на дијагнозата. Немеланомниот карцином на кожата може да се повтори локално (во областа каде што потекнува), но меланомите (и некои сквамозни карциноми) може да се повторат на далечно место (види подолу).

Метастази

Метастазите се невообичаени со карциноми на базалните клетки или карциноми на рана фаза на сквамозните клетки. Меѓутоа, понапредните рак на клеточни клетки, како и меланомите, може да се прошират и на други делови од телото, предизвикувајќи симптоми во овие региони. Во некои случаи, ракот на кожата прво се открива врз основа на симптоми поради метастази.

Меланомот може да се прошири на речиси секој регион на телото, но најчестите места на метастази на меланом , како и метастази на сквамозен карцином, се лимфните јазли, коските, белите дробови, црниот дроб и мозокот.

Распространетоста на овие видови на рак на коските може да предизвика слабеење кое води кон фрактури ( патолошки фрактури ). Симптомите на болка во задниот дел што ги соборуваат нозете, слабоста или вкочанетост во нозете или губење на контролата со мокрење или движења на дебелото црево можат да бидат предупредувачки знаци на компресија на ‘рбетниот мозок поради метастази на’ рбетот. Распадот на коските исто така може да доведе до зголемено ниво на калциум во крвта ( хиперкалцемија ) што може да предизвика гадење, повраќање, слабост и конфузија. Рак што се шири во белите дробови може да предизвика постојана кашлица или отежнато дишење. Се шири на црниот дроб (метастази на црниот дроб) може да резултира со жолтица, пожолтување на кожата. Метастазите на мозокот може да резултираат со главоболки, напади, промени на видот или слабост на едната страна од телото.

Анксиозност и депресија

Изгледот игра важна улога во авто-сликата, а канцерите што се наоѓаат во региони видливи за другите може да доведат до анксиозност и депресија. За среќа, пластичната хирургија, кога е потребно, може да направи извонредна работа во враќањето на изгледот.

Кога да се посети лекар

Ако забележите некој од знаците или симптомите на ракот на кожата споменат погоре, закажете состанок за да го видите вашиот лекар. Дерматолог може да ја испита кожата и да утврди дали е потребна биопсија. Не е невообичаено луѓето да отстапат да побараат лекарска помош за рак на кожата, но порано овие рак се дијагностицираат, толку подобро резултатите. Додека рано откривањето на меланомот може да направи разлика во преживувањето, дури и помалку штетните рак на кожата често бараат посеопфатни хируршки техники, а со тоа и повеќе да се деформираат, ако им е дозволено да расте неконтролирано.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi