НЕ СТЕ ЗНАЕЛЕ КОЛКУ СЕ КОРИСНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО: Кога ќе го прочитате ова, никогаш повеќе нема да ги фрлате семките од лубеница!

20 јуни, 2021
120653_lubenica_ls (1)

Обично сме склони да ги фрламе семките од лубеница без да знаеме дека тие, ако се третираат на вистински начин, можат да бидат исклучително корисни за здравјето.

За да се искористат сите лековити својства, семето треба да се готви, меле или пече за да се достигне вредната содржина.

Семките од лубеница содржат диетални влакна неопходни за нормално функционирање на дигестивниот тракт, помагаат во случај на цревни паразити, како и во третманот на пациенти со жолтица, водени болести и воспаленија во организмот.

Семето од лубеница содржи супстанција цитрулин, која делува како антиоксиданс, го забрзува проширувањето на крвните садови и има корисен ефект во случај на атеросклероза, хипертензија, ангина пекторис и еректилна дисфункција кај мажите.

Чајот од семе од лубеница е еден од најдобрите лекови за чистење на бубрезите и мочниот меур.

Еве како се прави:

Користете 4 лажици исклучиво свежи семки од лубеница, кои се мелени или сецкани во мешалка и варени 15 минути во 2 литри вода. Оваа количина треба да се распредели и да се пие во текот на два дена, а пауза има на третиот ден.

Процесот на тој начин продолжува неколку недели во исти интервали од два дена употреба со еден ден пауза.

Семето од лубеница го зајакнува срцето, но и сите мускули во телото.

Употребата на овие семиња, или во форма на чај или закуски, исто така се препорачува за зајакнување на меморијата и концентрацијата, па дури и за сјајот и убавината на кожата.

Семето од лубеница е одлично средство, како и самата лубеница за зајакнување на либидото и потенцијата кај мажите.

Чајот од семе се препорачува и за дијабетичари како средство за лекување на дијабетес тип 2.

Семето од лубеница е одличен извор на магнезиум, железо, витамини А, Б, Ц, антиоксиданти, калциум, калиум, манган и ниацин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi