Не ви е потребна диета! Следете ги овие совети и ќе ги изгубите килограмите без проблем

7 јуни, 2021
Opera Snapshot_2021-06-06_233316_www.alo.rs
 1. Вода пред јадење

Една чаша вода пред оброк е одличен метод бидејќи ќе го „измамите“ телото и ќе имате чувство на ситост. Покрај тоа, хидратацијата е исто така важна.

 1. Намалете ги порциите

Клучот за губење на тежината се помалите порции, особено за вечера.

 1. Намалете го внесот на јаглехидрати

Јадете карфиол наместо ориз, земете тиквички наместо тестенини …

 1. Спуштете ја вилушката на масата

Ставете ја вилушката на масата помеѓу залаците. Ова е одличен метод што ќе ве спречи да јадете брзо.

 1. Повеќе зеленчук

Најмалку половина од чинијата треба да содржи зеленчук.

 1. Не порачувајте храна

Однесете храна што сте ја подготвиле дома на работа. Организирајте се во недела и сварете сѐ однапред.

 1. Не јадете пред ТВ

Истражувањата покажуваат дека расеаноста за време на оброците резултира во тоа да јадеме повеќе.

 1. Исфрлете го слаткото

Доколку имате намера да изгубите тежина, откажувањето од слатки се подразбира, но исто така обрнете внимание и на засладувачи на чај или кафе со шеќер и изберете полесни верзии на засладувачи.

 1. Шетајте

Не секогаш имате време да тренирате? Прошетајте! Секојдневното пешачење топи калории, го забрзува метаболизмот и го зајакнува срцето. Покрај тоа, тоа влијае на добро расположение.

 1. Подгответе ја омилената храна во поздрава верзија

Уживајте во поздрави алтернативи на вашите омилени јадења. Наместо пица, пронајдете рецепт за поздрава верзија на тестото, ако навистина го сакате тестото и збогатете го со зеленчук.

 1. Не јадете доцна

Доцните оброци предизвикуваат телото да нема време да согорува калории. Најдобро е последниот оброк да го имате пред 19-20 часот.

 1. Престанете да купувате слатки

За да бидете сигурни дека не јадете слатки кога имате силна потреба, едноставно престанете да купувате слатки и закуски.

 1. Пронајдете ја рамнотежата

Да се ​​исфрли сè што сакате на долг рок не е одржливо решение. Поставете си ден кога ќе ве почестат со вашето омилено јадење или закуска, се разбира во граници.

 1. Заборавете на лебот на дневна основа

Умерените количини не се проблем, но ако јадете сендвич секој ден, тоа може да го забави слабеењето. Најдете алтернативи за појадок.

 1. Елиминирајте го алкохолот

Половина литар пиво содржи околу 230 калории, а ако пиете четири шишиња вино месечно – тоа се 27.000 калории годишно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi