Немојте да се прејадете: Мирисот на оваа храна може да ве засити

11 октомври, 2021
ae267471ad7d77e1c6b7181257c353c4d999496a

Бројни студии докажаа дека мирисот на одредена храна може да ве засити ако сте гладни и не можете да издржите до ручек.

Германските истражувачи тврдат дека мирисот на чисто девствено маслиново масло може да предизвика чувство на ситост.

Исто така, овие научници открија дека кога ароматичен екстракт како ѓумбир се додава во јогурт, испитаниците јаделе помалку храна и имале подобар метаболизам и ниво на шеќер во крвта во споредба со оние кои пиеле јогурт без додадени екстракти.

Подолу е листа на храна чиј мирис може да го регулира гладот.

Кромид и јаболка

Според една студија од 2012 година, објавена во списанието „Flavour“, силните ароми принудуваат да се земат помали грицки, а најважната улога ја имаат оние намирници кои се зачинети со кромид.

Истражувањето за влијанието на мирисите и вкусовите покажа дека дебелите луѓе кои мирисале банана или зелена јаболка кога биле гладни, изгубиле повеќе килограми отколку оние кои не.

Се верува дека мирисот на неутрални слатки мириси може да го потисне апетитот.

Анасон

Исто така, анасон е на листата на храна чиј мирис дава чувство на ситост. Ова освежувачко растение со додавање на мирис на сладунец веќе долго време го користат Италијанците како средство за чистење на непцето помеѓу два оброка, бидејќи е добро за потиснување на апетитот.

Грејпфрут

Грејпфрутот е исто така храна што се препорачува во многу диети, но може да го зголеми губењето на тежината, дури и ако само мирисате неколку секунди пред да започнете со јадење.

Истражувачите од Универзитетот во Осака во Јапонија откриле дека изложувањето на мирисот на масло од грејпфрут во интервали од 15 минути ја намалува тежината. Тие веруваат дека тоа има врска со тоа како мирисот комуницира со ензимите на црниот дроб.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris