Непалскиот сој на Ковид ѝ се заканува на Европа! Летувањата ставени под знак прашалник!

4 јуни, 2021
424910_corona-5401250-1920_f

Одморите во странство би можеле да бидат загрозени ова лето поради страв од нов сој на корона вирусот, кој наводно потекнува од Непал и се шири во Европа, пренесуваат странските медиуми

Официјални лица од Велика Британија стравуваат дека непалскиот сој е отпорен на вакцините против корона вирусот, а владините научници веќе ги предупредуваат министрите за опасноста од новиот вид.

Daily Mail објави дека постојат стравувања дека уште некои земји ќе бидат отстранети од зелената листа на патувања, вклучително и Португалија, каде што наводно е откриен овој вид, од Непал.

Научниците од „ Joint Biosecurity Centre “ се загрижени за растечката стапка на инфекцијата и појавата на мутации во познатите летувалишта.

Извештајот дојде откако имунологот професор Џон Бел предупреди дека Велика Британија може да биде погодена од нови соеви на коронавирус ако не се стори повеќе за да им се помогне на сиромашните нации да го вакцинираат своето население.

Тој рече дека заштитата од идните соеви не е „гарантирана засекогаш“, иако вакцините се моментално ефикасни против варијантата Делта, која за прв пат беше идентификувана во Индија.

Болниците во Непал се пред колапс по трагичниот скок во случаи на коронавирус. Бројот на нови инфекции во март беше под 100, сепак, во средината на март, беа регистрирани повеќе од 9000 нови случаи дневно.

Вториот бран во Непал беше поттикнат од зголемувањето на инфекциите во соседна Индија, но експертите сега се загрижени за новиот вид што е идентификуван.

Според „The Sun“, одморите во Европа може да бидат загрозени ова лето, поради загриженоста за новиот вид од Непал и бавната вакцинација на континентот.

Некои извори велат дека бројот на нови земји отворени за патници од Велика Британија, но и од други земји, ќе биде „крајно ограничен“ ова лето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi