НЕ МОЖЕТЕ ДА ЗАСПИЕТЕ? Елиминирајте ја НЕСОНИЦАТА со помош на ОВАА техника – делува во рок од 10 секунди!

19 август, 2021
4136-830x0

Одличен начин да го подготвите вашето тело за спиење

Ако имате потешкотии да заспиете и се будите во текот на ноќта, постои еден трик што може да ви помогне. Методот 10-3-2-1 е одличен начин да го подготвите вашето тело за спиење.

Д -р Рајан Каран од Англија го сподели овој ефикасен метод на социјалната мрежа TikTok.

– Не консумирајте кофеин десет часа пред спиење. На вашето тело му е потребно толку многу за да го извади од крвотокот и да ги отстрани сите последици – вели тој во видеото.

Кофеинот е стимуланс, поради што многу луѓе го пијат наутро со цел да се разбудат што е можно поскоро. Пијалоци кои содржат голема количина кофеин се кафе, чај, енергетски пијалоци.

Ако вообичаеното време за спиење ви е 22 часот, според методот на д -р Рајан, не треба да пиете кофеин после 12 часот попладне.

Неговиот следен совет е да се избегнува големи оброци три часа пред спиење.

– На овој начин ќе го избегнете создавањето стомачна киселина и спиењето нема да биде прекинато. Исто така, избегнувајте алкохол затоа што ја нарушува вашата РЕМ фаза на спиење – објаснува Рајан во видеото.

РЕМ фазата (брзо движење на очите) започнува приближно 90 минути откако ќе заспиете. Овој период е важен затоа што тоа е делот од спиењето кој помага да се стимулира мозокот, а во оваа фаза поголема е веројатноста да сонувате.

Следниот совет е да престанете да работите два часа пред спиење. Д -р Рајан вели дека тоа ви помага да се опуштите бидејќи ако интензивно размислите за своите обврски, нема да можете да заспиете.

Последниот совет е да ги оставите сите екрани еден час пред спиење.

– Сината светлина го инхибира производството на мелатонин што го одложува спиењето – додаде Рајан.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi