НЕВРОЛОГОТ МАЈКЛ МЕРЦЕНИЌ: На човечкото тело му се потребни 10 дена на море, еве и зошто!

2 јули, 2021
193427_profimedia0439538337_ls

Колку често слушате луѓе околу вас да велат: „Толку ми е потребно да го мириснам морето, да ја видам сината вода!“

Научниците потврдија дека морето нè прави порелаксирани, па дури и ја менува хемијата на нашето тело.

Луѓето отсекогаш биле свесни за придобивките од морската вода. Дури и лекари од 18 век спроведувале терапија упатувајќи ги луѓето да пливаат во морето. Корисниот ефект на морето врз човечкото тело е откриен одамна.

Морето им дозволува на нашето тело и мозок да се одморат целосно

Откриено е дека морските звуци стимулираат област на мозокот наречена префронтален кортекс, која е одговорна за нашите емоции и лични рефлексии. Звуците на морето ја подобруваат самосвеста и емоционалната благосостојба.

Брановите му помагаат на нашето тело да ги исфрли негативните јони, а телото апсорбира повеќе кислород и го регулира нивото на сертонин, супстанца што ја контролира вознемиреноста. На крајот стануваме смирени, како по јога или психотерапија.

Звукот мора да биде на човечкото тело

Бучавата што ја емитираат брановите го намалува нивото на кортизол, хормонот на стрес и придонесува за смиреност. Тој звук нè потсетува најмногу на оној што го слушнавме кога бевме во утробата на нашата мајка. Затоа се чувствуваме безбедно и среќно на море.

Поглед на морето и човечкото тело

„Кога гледаме во морето или кога сме покрај крајбрежјето, ние сме во предвидлива и стабилна средина“, вели неврологот Мајкл Мерцениќ. Тој објасни дека се чувствуваме безбедно кога сме на места без закани, како што е морето. Површината на водата што се губи на хоризонтот пренесува на нашиот мозок чувство на стабилност и безбедност.

Сончање на плажа и човечкото тело

Истражувањата покажаа дека кога се сончаме на плажа, топлината влијае на нашиот ендокрин систем, кој е одговорен за ослободување на ендорфин (истата хемикалија што прави да се чувствувате среќни додека јадете чоколадо).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi