НИКАКО НЕ ЈА ФРЛАЈТЕ: Еве кои проблеми може да ви ги реши кората од банана!

27 јуни, 2021
206147_shutterstock-1545491990_ls

Кората од банана е многу здрава и погодна за нега на кожата, белење на заби, како и за одржување на домашни растенија. Еве неколку причини зошто не треба да ја фрлате кората од банана.

За раст на растенијата

Кората на ова овошје содржи многу состојки кои го прават растението здраво. Кората од банана содржи фосфор, кој влијае на цвеќето на растението, додека калиумот им помага на растенијата да се развиваат и растат, а калциумот ги прави посилни. Кората може да се користи како додаток на повеќе начини.

Еден вид оплодување вклучува сечкање на кората на помали парчиња и закопување во земјата до растението. Кората од банана полека ќе се распаѓа и почвата ќе се збогати со минерали неопходни за раст на растенијата. Лисјата на растенијата можете да ги премачкате и со кора, доколку сакате да бидат хидрирани и сјајни.

Белење на заби

Сакате убави, бели заби – користете кора од банана. Бришете ги забите со нејзината внатрешна површина секој ден, две недели и наскоро ќе видите резултати.

Отстранување на брадавици од кожата

Имате проблем со постојаното појавување на брадавици на кожата. Овој проблем може да се реши со помош на кора од банана. Покрај отстранувањето, ќе го спречи нивното повторно појавување. Ставете парче кора од банана преку брадавицата, прицврстете го со помош на лента или фластер и оставете го да делува преку ноќ. Повторете го процесот додека брадавицата не се отстрани целосно.

Третман против акни и брчки

Во принцип, кората од банана е одличен производ за нега на кожата. Одличнa е и за намалување на брчките и дамките на лицето. Содржи антиоксидантни и анти-старечки својства, ја хидрира и ја храни кожата и конечно ја подобрува нејзината еластичност и еластичност. Едноставно истријте ја кората од банана во кожата на лицето, особено на воспалените проблематични области и оставете ја да отстои половина час.

Третман на псоријаза

Кората од банана не може целосно да ја излечи оваа кожна болест, но може да ги смири нејзините симптоми – чешање и црвенило и да го забрза заздравувањето. Тријте го на погодената област и оставете го да делува околу 10 минути.

Аналгетик

Кората од банана е одлична и како аналгетик. Ако имате болни дамки на телото, нежно тријте ја кората од банана на погодената област и оставете ја да стои околу 15 минути. Наскоро ќе почувствувате олеснување.

Смирувачки делува на каснувања од инсекти

Ако имате каснување од инсект на вашето тело што ве тера да се чешате неподносливо, наместо да го гребете и да го правите уште поголемо, обидете се да ја смирите областа со триење на кора од банана.

Чистење

Кората од банана е масна одвнатре и богата со хранливи хидрантни својства, па затоа е одлична за чистење на кожа, чевли, мебел, но и сребрен накит.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi