Никогаш не ја фрлајте кората од лубеница: Студена маска која ја подмладува кожата, ја прави кадифена и сјајна

5 јули, 2021
никогаш не фрлајте кора од лубеница

Се прави лесно, а ја хидрира кожата и прави чуда, особено за време на летната жештина

Поради големото количество вода, лубениците се идеално овошје за топло лето, а нивните својства се корисни за целиот организам, но и за она што е помалку познато по убавиот и свеж тен.

Наместо да ја фрлате кората од лубеница, можете да ја користите за смути, за десерт или да готвите слатко од него.

И додека ова овошје е одлично заради неговиот вкус и својства корисни за целиот организам, неговата кора е исто така полна со придобивки. Така можете да го користите како третман кој ќе го освежи вашето лице.

Следниот пат кога ќе помислите да фрлите кора од лубеница, размислете двапати. Запомнете што сè можете да направите со тоа и ако го користите за свежината на вашиот тен.

Исечете ја кората од лубеницата на помали коцки и ставете ги во блендер, изблендирајте така што ќе добиете паста.

Истурете ја пастата во сад за мраз или некоа слична помал сад, па ставете ја во замрзнувач да се замрзне.

Извадете ги коцките и со нив нежно масирајте го пределот на лицето и вратот. Повторувајте ја постапката секој ден и за седум дена вашата кожа ќе биде видливо посветла и поубава.

Оваа постапка е навистина едноставна, и веројатно се прашувате зошто е потребно да имате коцки мраз.

Коцките мраз се одлични за кожата. Тие го одржуваат вашето лице да изгледа свежо и подмладено, а исто така можат да помогнат при појава на акни, болни мозолчиња, црвенило и иритација на кожата.

Коцките мраз се одлични за одржување на младоста. Тие можат да помогнат во спречување на предвремено стареење и брчки.