Никој не знае што е причината: Трудниците, децата и жените се НАЈЗАГРОЗЕНИ во третиот бран, а на почетокот на пандемијата најмалку заболуваа

25 март, 2021
нбвцџз

На самиот почеток на борбата против вирусот корона, епидемиолозите рекоа дека мажите се позагрозени од жените, но сепак, се чини дека работите се променија во меѓувреме. Најновиот, трет бран на пандемијата донесе со себе нови ранливи групи, па во моментот, според податоците, бремени жени, деца, како и дебели се оние на кои им треба посебно внимание.

Бремени жени

Според раководителот на Болницата за гинекологија и акушерство на Клиничкиот болнички центар „Д-р Драгиша Мишовиќ“ Слаѓана Михајловиќ, бројот на позитивни бремени жени кои развиваат сè потешки клинички слики расте во однос на претходните два бранови на епидемијата.

“Од почетокот на годината, 25 здрави бебиња се родиле од ковид позитивна мајка. Во текот на минатата година имавме 177 од нив, така што расте бројот на позитивни бремени жени, што е многу загрижувачко“ – нагласува д-р Михајловиќ.

Михајловиќ смета дека бремените жени сега се многу позагрозени во однос на првиот и вториот бран на коронавирусот. Како што изјави, тие веројатно се опуштиле затоа што убавото време ги „намамило“ и по кафулињата.

„Клиничките слики се потешки, неизбежно. Имаме само бремени жени на кои им е потребна кислород и интравенска терапија“ – рече Михајловиќ и посочи дека помеѓу 24-та и 34-тата недела од бременоста, се јавува најтешката клиничка слика кај ковид позитивни бремени жени .

Жени

Директорот на Институтот за јавно здравје на Војводина и член на Кризниот штаб за борба против короната, проф. д-р Владимир Петровиќ зборуваше за моменталната состојба во врска со полот кога станува збор за коронска болест, и верува дека и мажите и жените се подеднакво болни, но дека во третиот бран сè уште имаме повеќе новоинфицирани жени.

„Родовиот индекс на мажи / жени во Војводина имаше вредност 1,20 до почетокот на третиот бран, што значи дека имало 10 женски пациенти од 12 погодени мажи. Сепак, веќе на крајот на ноември, за време на третиот бран, таа вредност се смени и сега е 0,96 за целиот тек на епидемијата. Која е причината за тоа – не е јасно“, вели Петровиќ.

Исто така, анестезиологот во болницата во Батајница, Дејан Марковиќ, рече дека, покрај фактот дека главната разлика е во тоа што сите сме повеќе уморни и исцрпени сега отколку пред една година кога за прв пат го сретнавме вирусот, има уште еден голем разлика, а тоа се моментално најранливите групи од инфекција, кои во меѓувреме само се проширија, бидејќи скоро и да нема исклучоци.

„Она што е ново и поразлично е тоа што женскиот пол е позастапен во последните неколку месеци отколку во претходната година. Порано имавме 80 проценти мажи, а сега се околу половина и половина “, рече Марковиќ.

pacijenti bolnica korona

Деца

Дека не постојат правила со короната и дека вирусот е многу „чуден“, како и сите негови варијации, беше потврдено откако на поголем број млади луѓе се разболеа на крајот на февруари, а бројот на прегледи на деца во клиниките се зголемија, иако пандемијата се зборуваше дека помладата популација е скоро целосно безбедна.

Епидемиологот Предраг Кон зборуваше за загрозеноста на децата, истакнувајќи дека најновиот, британски вид на вирус доминира најмногу во српските училишта, но дека, според него, ситуацијата е таква бидејќи во тие институции најмалку се почитуваат заштитните епидемиолошки мерки.

„Најмногу беше забележано дека тие таму не користат заштитни маски. Барем според она што може да се види во училиштата“ – рече тогаш д-р Кон.

Според податоците добиени од британската научна заедница, новата варијанта на короната е сепак виновна за зголемувањето на заразените деца, бидејќи овој вид е околу 60% позаразен од вообичаената варијанта на вирусот корона, како и бројот на заразени со британскиот вид е многу повисок кај деца под 15 години во споредба со бројот на заразени со други соеви на коронавирус во иста возрасна група.

Професорката Венди Баркли од Кралскиот колеџ во Лондон и член на NERVTAG тврди дека мутациите го олеснувале продирањето на вирусот во човечките клетки, така што децата се повеќе склони кон инфекции, а досега возрасните биле полесни цели.

„Децата се подложни на овој вирус како и возрасните, така што можеме да очекуваме повеќе заразени деца, со оглед на нивната шема на мешање“, рече Беркли.

Дебели

Анестезиологот Дејан Марковиќ исто така истакна дека некои од најзагрозените се дебелите пациенти, иако оваа група е меѓу најризичните од самиот почеток на епидемијата.

„Сега имаме пациенти кои тежат и близу 200 килограми и нивната клиничка слика е ужасно тешка, иако тие се многу млади и меѓу најмладите во болницата“ – нагласува Марковиќ.

Ситуацијата станува посложена во третиот бран

По тој повод, Марковиќ додаде дека друга новина на мутираниот вид на коронавирус е што сега ситуацијата станува посложена за некои пациенти.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi