Нов тренд во миењето на косата: БРАШНОТО ја обновува косата од КОРЕН

9 октомври, 2021
2b881289397f2427b3e91e3843f9ff4117232a3a

Можете да ја користите оваа кујнска намирница и за други намени.

Новиот тренд во миењето на косата ги помести границите – покрај многуте кујнски намирници како сода бикарбона или јајца, можете да користите и брашно за негувана и здрава коса.

На овој начин, ќе ја нахраните косата со многу витамини што и недостасуваат за да ја одржат здрава и обновена.

Брашното е добро за косата бидејќи содржи скроб, кој ги топи маснотиите од косата и скалпот.

Витамини, цинк, железо и други хранливи материи ќе ја зајакнат косата, а по миењето со брашно, ќе стане помека.

Сепак, би било добро за овие потреби да избегнувате пченично брашно, што може да ја заслепи вашата коса поради повисокото присуство на глутен. Ако сакате да го испробате овој нов тренд за убавина, користете брашно од ‘рж или брашно од наут.

Како да ја измиете косата со брашно?

Измешајте чаша вода и 4 лажици брашно. Мешајте додека не се формира кремаста паста, и по желба, можете да додадете неколку капки есенцијално масло од лаванда.

Нанесете ја смесата на косата и оставете ја да делува до 10 минути. На крајот, добро исплакнете ја косата и измијте ја со обичен шампон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris