Нова опасност: По делта сојот доаѓа ламбда, а во себе носи 3 мутации

11 август, 2021
shutterstock782843026-830x0

Ламбда сојот на коронавирус не е само повеќе заразен, туку и поотпорен на антитела, според неодамнешното јапонско истражување, со други зборови, вакцините се помалку заштитни од таа варијанта на вирусот.

Иако првата зараза со ламбда сојот на корона е регистрирана во Перу пред една година, релативно малку се уште се знае за тој мутант, пишува „Дојче веле“.

Затоа е важна најновата студија од Јапонија, според која протеинот шип на ламбда вирусот носи три мутации кои се особено загрижувачки.

Една мутација има последица дека антителата се помалку способни да го неутрализираат вирусот, односно имунитетот на вакцинираните и оние кои ја преживеале короната е намален, затоа, вакцините се помалку заштитни од инфекција. Другите две мутации им олеснуваат на луѓето да се инфицираат со ламбда варијантата, се вели во студијата од Јапонија, чии резултати допрва треба да бидат потврдени од независни научници.

Резултатите од таа студија може да објаснат зошто овој вид на коронавирус се шири толку брзо.

Досега, варијантата ламбда е откриена во 30 земји, пред се во Јужна Америка, но индивидуални случаи се регистрирани и во Европа – Шпанија, Велика Британија, Италија и Германија.

Засега, Светската здравствена организација објави дека варијантата „е под испитување“, но според јапонските научници, ламбда ги исполнува сите услови за да биде прогласена за „загрижувачка варијанта“.

Овие „загрижувачки соеви“ ја вклучуваат варијантата делта, која првпат беше идентификувана во Индија.

Засега, малку е веројатно дека ламбда ќе ја потисне варијантата на делта, која во моментов доминира.

Иако ефикасноста на вакцините против коронавирус е нарушена од видот делта, се уште има релативно мал број случаи на инфекција кај луѓе вакцинирани со две дози. Овие луѓе, секако, можат да ја пренесат инфекцијата на други луѓе, но кај повеќето вакцинирани инфекции предизвикува болест со благи или дури и без симптоми.

Меѓутоа, луѓето кои примиле две дози, но припаѓаат на ризичната група, се значително повеќе загрозени, па во секој случај го ослабнале имунитетот. Тоа се постари луѓе, кои страдаат од рак или кои се со трансплантација на орган.

Во нив, овој вид на вирус може да предизвика тешка болест.

Затоа, најверојатно оваа група на луѓе ќе треба да ја прими третата доза од вакцината најдоцна на есен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi