Нова студија недвосмислено докажува дека Ковид 19 е васкуларна, а не респираторна болест

11 мај, 2021
Opera Snapshot_2021-05-11_122559_www.alo.rs

Научниците веќе некое време знаат дека препознатливите „шилести“ протеини на вирусот САРС-КоВ-2 му помагаат на самиот вирус да го зарази домаќинот прицврстувајќи се на здравите клетки. Сега, нова голема студија покажува дека тие исто така играат клучна улога во самата болест, а истражувачката работа објавена на 30 април 2021 година во стручното издание Circulation Research, недвосмислено покажува дека ковид 19 е васкуларна, а не респираторна болест .

Ова откритие ги објаснува мозочните удари

Студијата покажа точно како вирусот САРС-CoV-2 го оштетува и напаѓа васкуларниот систем на клеточно ниво, а наодите помагаат да се објасни широк спектар на навидум неповрзани компликации од Ковид 19 и може да ја отвори вратата за нови истражувања за поефикасно терапии.

„Многу луѓе мислат дека станува збор за респираторна болест, но навистина е васкуларна болест. Ова може да објасни зошто некои луѓе имаат мозочен удар и зошто некои имаат проблеми во други делови од телото. Заедничко за сите нив е дека тие имаат васкуларна основа“ – објаснува еден од авторите на студијата, професорот Ури Манор.

САРС-CoV-2 влијае на васкуларниот систем, но не е познато како

Истражувачи од Институтот Салк соработувале на оваа научна работа со научници од Универзитетот во Калифорнија Сан Диего. Иако самите откритија не се целосно изненадување, трудот дава јасна потврда и детално објаснување на механизмот преку кој протеинот ги оштетува васкуларните клетки за прв пат. Постои растечки консензус дека САРС-CoV-2 влијае на васкуларниот систем, но како точно функционира, сè уште не е јасно. Слично на тоа, научниците кои проучувале други корона вируси долго време се сомневале дека С протеинот придонел за оштетување на васкуларните ендотелијални клетки, но ова е првпат да се направи документирање на процесот.

Создаден псевдовирус

Во новата студија, истражувачите создадоа „псевдовирус“ кој беше опкружен со класичниот SARS-CoV-2 протеин со С круна, но не го содржеше вистинскиот вирус. Изложеноста на овој псевдовирус резултираше со оштетување на белите дробови и артериите кај животните – докажувајќи дека шилестиот протеин е доволен за да предизвика болест. Примероците на ткивата покажаа воспаление во ендотелните клетки кои се поставени на sидовите на пулмоналната артерија. Научниот тим потоа го повтори овој процес во лабораторија, изложувајќи ги здравите ендотелијални клетки (кои ги поставуваат артериите) на S протеинот. Тие покажаа дека шилестиот протеин ги оштетува клетките со врзување на ACE2. Ова врзување ја наруши молекуларната сигнализација на ACE2 во митохондриите (органели што создаваат енергија за клетките), предизвикувајќи митохондриите да бидат оштетени и фрагментирани.

Спајк протеин – најголемата причина за оштетување

Претходните студии покажаа сличен ефект кога клетките биле изложени на вирусот САРС-CoV-2, но ова е прва студија што докажува дека оштетувањето се јавува кога самите клетки се изложени на протеин со шилци.

„Ако ја отстраните способноста на вирусот да се размножува, тој сè уште има големо штетно влијание врз васкуларните клетки поради неговата способност да се поврзе со овој рецептор ACE2, рецепторот S протеин, кој сега е познат по инфекцијата со ковид 19“ – објаснува професорот Манор , кој проценува дека студиите со мутирани С протеини, исто така, даваат нов увид во инфективноста и сериозноста на мутираните вируси на САРС-CoV-2.

Срцевите проблеми можат да бидат првиот знак на инфекција со Ковид 19

И, балканските експерти постојано укажуваа на катастрофалните ефекти на ковид 19 врз кардиоваскуларниот систем. Кардиологот д-р Вишеслав Попадиќ од КБЦ Бежанијска рече дека кардиолошките манифестации и компликации од инфекција со ковид 19 се во фокусот во последните неколку месеци.

„Овие компликации се јавуваат како последица на директното влијание на вирусот врз клетките кои се наредени во внатрешноста на сите крвни садови во телото или како последица на прекумерниот имунолошки одговор на организмот на инфекцијата. Срцевите проблеми можат да бидат првиот знак на инфекција со ковид 19, без претходно изразени заеднички симптоми во однос на треска, губење на чувство за мирис и вкус, дијареја, главоболка, замор, отежнато дишење, сува кашлица“ – објаснува д-р Попадиќ.

Лекарот исто така посочи дека примарните срцеви проблеми во инфекцијата со ковид 19 можат да бидат сериозни, во смисла на тромботични настани, најчесто пулмонален тромбоемболизам, акутен миокарден инфаркт или мозочен удар.

Воспаление на срцевиот мускул во 60% од случаите

Воспаление на срцевиот мускул е регистрирано во 60% од случаите. Експертите забележаа дека кај скоро 80 ​​проценти од пациентите кои биле подложени на ковид 19, вирусот имал ефект врз срцевиот мускул, додека околу 60 проценти од нив имале докажано воспаление на срцевиот мускул, нешто помалку интензивно и без типични последици од класичниот миокардитис А.

Аритмии се исто така можни компликации на инфекција со ковид 19 и се почести кај хоспитализирани пациенти кои имаат потешка клиничка форма на болеста.
Студија од февруари оваа година открива дека по отпуштањето од болницата, откриени се оштетувања на срцето кај повеќе од половина од хоспитализираните пациенти со ковид 19.

Пациентите имале покачено ниво на протеини во тропонин

Во една британска студија објавена во медицинското списание European Heart Journal беа вклучени 148 пациенти третирани со тешка форма на ковид 19 во шест болници во Лондон. Анализата покажа дека сите пациенти имале покачено ниво на протеин наречен тропонин, кој се ослободува во крвта кога ќе се повреди срцевиот мускул.

Повеќето хоспитализирани пациенти со ковид 19 имале покачено ниво на тропонин кога биле критично болни, а телото имало прекумерен имунолошки одговор на инфекцијата, забележале истражувачите. Снимките со магнетна резонанца на срцето на пациентот биле направени најмалку еден месец по отпуштањето од болницата, а скенирањата покажале дека 54 проценти од пациентите имале оштетување на срцето.

Овие повреди вклучуваат воспаление на срцевиот мускул, лузни или смрт на срцево ткиво, како и ограничено снабдување со крв во срцето, а некои пациенти имале комбинации од сите три вида на оштетување, според наодите дека околу една третина од пациентите биле на респиратор во единицата за интензивна нега.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi