Нови студии: Еве колку ве штити една доза од вакцината Pfizer, а една доза од AstraZeneca

3 мај, 2021
24d75c7d6406252c622f4482d462bbfc

До денес, повеќе од 141 милиони Американци и над 33 милиони Британци ја примиле првата доза на вакцина против Ковид-19, администрирана во две дози.

Според истражувањето спроведено на 375.000 луѓе во Велика Британија, вакцините од Pfizer и AstraZeneca обезбедија 72% заштита од симптоматска инфекција со ковид-19. Студиите наведуваат дека заштитата од една доза на вакцината трае најмалку 10 недели, но дека примањето на втора доза е од големо значење затоа што тогаш заштитата на Pfizer се зголемува на 90%.

Друга теренска студија од Шкотска, објавена во „Лансет“, покажа дека единечна доза вакцина Пфајзер 28 до 34 дена по вакцинирањето е 91% ефективна против хоспитализација. Единечна доза на вакцина AstraZeneca заштити 88% од тешките симптоми што би довеле до прием во болница.

Студија спроведена во Англија покажа дека единечна доза вакцина Pfizer или AstraZeneca го намали ширењето на симптоматска инфекција кај членовите на домаќинството за 50%, пишува Business Insider.

Pfizer / BioNTech штити најмалку 80% по првата доза

Според документите на Управата за храна и лекови на САД (ФДА), првата доза на Pfizer била 52,4% ефикасна во заштитата од симптоматска инфекција со ковид-19. Сепак, оваа проценка исто така вклучува и период од 11 дена пред почетокот на првата доза, така што вистинската заштита треба да биде поголема и да изнесува помеѓу 29,5% и 84,5%.

Според клиничките испитувања, првата доза на Pfizer била 100% ефикасна во заштитата од хоспитализација и смрт.

Медицинскиот статистичар Стивен Еванс од Факултетот за хигиена и тропска медицина на Универзитетот во Лондон рече дека, врз основа на целокупната проценка на податоците на ФДА, постојат „прилично јасни докази“ дека единствена доза вакцина Пфајзер штити најмалку 80%, ако не и 90 %, на симптоматска инфекција со коронавирус.

AstraZeneca штити најмалку 70% по првата доза

На Еванс му е потешко за вакцината на АстраЗенека да ја утврди нејзината ефикасност по првата доза, затоа што во подоцнежните фази на испитувањето се користеа различни модели и вели дека сеуште трае опширното истражување на ФДА.

Според студијата објавена на 19 февруари во „Лансет“, единечна доза на AstraZeneca била 76% ефективна во текот на 90 дена во заштитата од симптоматска коска. Експертите во студијата наведоа дека единечна доза обезбедува 100% заштита од хоспитализација.

Џонсон и Џонсон – 66%

За време на своите клинички испитувања, J&J се занимаваше со заштита од умерени до тешки симптоми по инфекција со ковид-19 наместо од симптоматска инфекција, како што се Pfizer, Moderna или AstraZeneca.

Вакцината Џонсон и Џонсон започна да штити 14 дена по вакцинирањето и обезбеди 66,1% заштита во следните 28 дена. Ефикасноста на вакцините во полето варираше од земја до земја. Во САД, вакцината J&J беше ефикасна 72%, во Јужна Африка 64% и во Бразил 68%, но треба да се напомене дека во Бразил и Јужна Африка има соеви кои можат да бидат до одреден степен отпорни на антитела формирани по вакцинацијата со оваа вакцина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi