Ново истражување: Еве ја шансата да добиете корона на отворено и како вентилацијата влијае на вирусот!

13 март, 2021
коко

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според научниците, ова се случува претежно во затворен простор. „Бидејќи циркулацијата на воздухот на отворено е многу поголема. Имате струи на ветер, така што концентрацијата на аеросолот се разредува многу брзо “, изјави за ДВ, Нико Мутерс, раководител на Институтот за јавно здравје при Универзитетската клиника во Бон.

Слично вели и Александар Кекуле, вирусолог, но додава – сето ова е точно ако растојанието од најмалку метар и половина се чува на отворено. „Ако не ја одржувате таа оддалеченост, погледнете се во лице и разговарајте гласно, пејте, викајте, плукајте – тогаш, наместо аеросоли, може да добиете капка“.

Студиите потврдуваат дека ризикот од инфекција надвор е исклучително мал. Една студија од Кина проучувала 7.324 случаи на инфекција – само еден случај на отворено.

Кекуле вели дека истото важи и за мутациите на вирусот – тие се нешто позаразни, но мерките остануваат исти. „Мутантите не летаат повеќе“, изјави вирусолог за Дојче веле.

„Колку е ветровито, толку побрзо ќе се скршат аеросолните облаци направени од човекот“, рече Герхард Шеух, физичар и истражувач на аеросол. Тоа е практично невозможно.

„Само поради температурата на телото, се создава еден вид струја на воздухот, која претежно, како и со камин, оди нагоре“, изјави овој физичар за ДВ. Бидејќи, телесната температура од околу 37 степени е генерално повисока од надворешната. „На тој начин се искачува потоплиот воздух, дури и тој аеросолен облак.

Една студија во Иран исто така потврди дека ветерот не игра никаква улога во пренесувањето на вирусот.

Ова не е целосно научно разјаснето. Американски истражувачи го следеле развојот на инфекцијата во топли, ладни, суви и влажни делови на Кина – и не откриле никакви разлики. Австриско истражување откри дека ултравиолетовото зрачење на сонцето го убива вирусот, на пример на површини, но дека има мал ефект врз преносот од човек на човек.

Мутерс вели дека не треба да се потпирате на сонцето – има повеќе ултравиолетово зрачење во текот на летото, но во снежните области, на пример, е уште поголемо поради рефлексијата на снегот. Покрај тоа, тој посочува дека пандемијата подеднакво влијае и на потоплите и на постудените региони.

Кекуле, пак, верува дека ова не кажува ништо само за суштината на нештата, затоа што тој претпоставува дека дури и во топлите региони, луѓето масовно се инфицираат внатре. „Тука тие остануваат повеќе внатре каде што се климатизерите и вентилаторите“, вели тој.

Дали има опасности од спортот?

Експертите велат дека спортистите, на пример кога џогираат, треба да одржуваат растојание од метар и половина и покрај фактот дека, во состојба на физички напор, тие дишат подлабоко и испуштаат повеќе честички во воздухот. „Ако некој трча покрај вас, дури и на кратко растојание, ризикот е многу мал“, вели Биргит Венер, истражувач на аеросол од Институтот Лајбниц.

Слично размислува и нејзиниот колега Герхард Шеух – и спортистите што задишаат треба да стојат едни покрај други долго време за да се прошири инфекцијата. Затоа тој не гледа проблем ниту во тимските спортови како фудбалот. „Но, проблемот се јавува кога се користат соблекувални или тоалети. Ова се опасни простории. Тие мора да бидат добро проветрени “.

Холандска студија која минатата година покажа дека е потребно поголемо растојание меѓу спортистите се смета за контроверзно. Тие велат дека велосипедистите треба да се оддалечат дваесетина метри. Критичарите истакнуваат дека студијата е спроведена во тунел за ветер, не под реални услови.

Ниту една студија сè уште не го поврзала пасивното пушење со зголемен ризик од инфекција со коронавирус. „Пушењето не ослободува повеќе вируси во околината“, вели Шеух. Нико Мутерс од Универзитетската клиника во Бон не гледа на пушачите како заразни на кој било начин.

Сепак, според институтот Роберт Кох, пушачите имаат малку поголем ризик од сериозни болести доколку се заразат. Но, за другите тие не се поопасни.

Дали има смисла маска да се носи надвор?

Има, ако не можете да држите растојание. Особено во поголема гужва, да речеме на концерти. „Или кога сте на автобуска станица, или во ред, тогаш маската има смисла“, заклучува Венер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris