Нутриционист нуди идеална диета: Гладувањето е тешко, изберете ПОСЕН ден!

16 мај, 2021
f4a9406f2eaec1280da32d5f8ea9c1ce702f88bc

Пролетта е идеален период да се преземе нешто и задоволни да го дочекаме летото. Како можеме да се вратиме во врвна форма ако сме склони кон зголемување на телесната тежина или сме се „здебелиле“ неколку килограми во претходниот период?

Луѓето со вишок тежина најдобро знаат колку е тешко да се ослабне. За многумина, тоа е само сон. Медиумите и интернетот секојдневно нѐ бомбардираат со содржина за „чудесни“ диети по кои тежината не се враќа, но обидите да се ослободите од нив за краток временски период често го збунуваат организмот, па затоа посакуваните ефекти често изостануваат.

Нутриционистката и диететичарка Јасмина Ристивојевиќ вели дека еден од ефективните начини на слабеење е гладта. Но, тоа не значи дека не јадете буквално ништо.

Иако многу експерти се против ваквиот ригорозен начин на „слабеење“, затоа препорачуваат намалена исхрана, со минимален внес на калорична храна, нашиот соговорник потенцира дека станува збор за позната техника за слабеење:

– Одамна е познато дека гладувањето влијае исклучително позитивно на општата состојба и здравјето на организмот. Во различни религии, се применува преку пост, како основна форма на духовно и физичко прочистување и зајакнување на внатрешната сила на организмот. Добро е да гладувате, со јадење храна подготвена само на вода во првиот, третиот, петтиот и седмиот ден од неделата.

Нутриционистката Јасмина Ристивојевиќ препорачува да се јаде овошје кое содржи висок процент на вода, а не банани, урми, суво овошје … Добро е да се консумираат агруми (лимон, портокал, грејпфрут, мандарина, киви), јаболко, круша, но и свеж зеленчук. Значи, ако сакате да изгубите тежина, пробајте ја оваа ихрана.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi