Нутриционист тврди дека овој начин на исхрана е најдобар: БРЗО ГИ ТОПИ МАСТИТЕ, НО И ГО ПОДОБРУВА ЗДРАВЈЕТО НА ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ!

24 февруари, 2021
242571_shutterstock-376923973_ff

Овој начин на исхрана се покажа како многу ефикасен, па затоа не е изненадувачки што во моментов е една од најпопуларните

Со децении, медитеранската исхрана се смета за најздрава и најдобра кога станува збор за слабеење. Во последно време, нордиската исхрана се заканува да го заземе своето водечко место. Според една студија, принципите на оваа исхрана гарантираат слабеење на потполно здрав начин. Затоа овој начин на исхана се најде високо место на списокот и станува сè попопуларен секој ден.

Што точно е нордиска диета?

Нордиската диета се заснова на сезонска и органска храна. Акцентот е ставен на овошјето, зеленчукот и морските плодови. Покрај тоа што помага во регулирање на телесната тежина, постојат индикации дека може да го подобри здравјето на срцето, но и да го регулира крвниот притисок. Исто така, има корисен ефект врз имунитетот, бидејќи оваа диета обезбедува многу витамини и минерали во организмот. Нутриционистот Марк Единг е сигурен дека ова е еден од најздравите принципи на исхрана направен досега.

Основни упатства за исхрана

Клучната храна што се конзумира во нордиската диета е свежо и сезонско овошје и зеленчук, цели зрна, морска храна и квалитетно месо како телешко, говедско, пилешко и мисиркино.

Целта е да се вклучи храната во сооднос 2: 1 на јаглехидрати наспроти протеини.

За многумина, поголемиот внес на јаглени хидрати не звучи како ветувачки начин за слабеење, но оваа диета се покажа како многу ефикасна во пракса. Јаглехидратите што ви е дозволено да ги консумирате се оние со ниско ниво на гликемиски индекс.

Гликемискиот индекс ја означува стапката со која се зголемуваат нивоата на шеќер во крвта по конзумирање на одреден вид храна. Храната со висок гликемиски индекс, како што се оризот и белиот леб и други колачи, треба да се консумира во ограничени количини, а најдобро е да се отстранат целосно. Но, можете да јадете храна со умерен и низок гликемиски индекс без страв.

Во нордиската диета, дозволена храна е скоро целиот зеленчук. Корен зеленчук како цвекло, кромид и ротквица се најпрепорачливи. Овошјето како јаболка, круши, бобинки, смокви, манго, портокалови нектарини имаат низок гликемиски индекс и е дозволено.

Дозволена е и следната храна: интегрален ориз, тестенини од цели зрна, јачмен, ‘рж, сладок компир, леќата и овесна каша.

Бидејќи има поголем акцент на морска храна, се препорачува да се јадат сардини богати со омега 3 масни киселини, бела риба и лосос, кои се богати со природни масти.

Ако сакате нешто слатко, можете да јадете темно чоколадо кое има минимум 70% какао.

Дозволено е да се јаде сè, од протеини. Јаглехидратите и протеините во текот на денот се земаат во сооднос од 2: 1 и гледаат како се менува вашето тело.

Доколку сакате да изгубите тежина, дозволениот внес на храна во текот на денот е 1200 калории. Доколку сакате да одржувате тежина, не е потребно да броите калории, туку да го слушате вашето тело и потребите што ги има, велат нутриционистите.

Еве како може да изгледа еднодневно мени:

Појадок: 1 чаша овесна каша, јогурт, јаболко

Ручек: Салата од туна со парче ‘ржан леб и гарнир од зелен зеленчук

Ужини: сезонско овошје, 30 грама сирење и малку крекери од цели зрна

Вечера: 100 гр лосос на скара, и печен корен зеленчук

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi