Обединет Балкан за чист воздух: Загадениот воздух е една од причините за неплодност и стерилитет

4 март, 2021
zagaden

Кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“ денес објави дека загадениот воздух е една од причините за зголемување на неплодноста и зголемување на стапката на стерилитет кај жените и мажите низ целиот Западен Балкан.

Ова е особено точно за жените кои живеат во загадени области, бидејќи поради загадувањето на воздухот, тие можат да имаат помалку здрави јајца, и како резултат, помала плодност, додека ин витро оплодувањето е помалку успешно.

Кај мажите, контаминацијата со прашкасти супстанции достигнува тестиси, каде што предизвикува намалување на производството на сперматозоиди, помала подвижност на сперматозоидите и почести спонтани абортуси во бременоста поради програмирана клеточна смрт.

Неплодноста и намалувањето на природниот раст се важни фактори во падот на населението во Западен Балкан и се во пораст, додека научните истражувања потврдија дека инциденцата на спонтани абортуси и мртвородени деца е значително поголема при изложеност на загаден воздух, се додава во соопштението.

Студија од 2010 година за областа Лабин во Хрватска покажува дека инциденцата на абортуси и мртвородени деца е значително поголема за време на изложеноста на загаден воздух од блиската централа со јаглен – во споредба со кога немаше такво изложување.

Кампањата „Обединет Балкан за чист воздух“ ги повикува граѓаните на Западен Балкан да се вклучат во борбата со цел заеднички да го подобрат квалитетот на воздухот, а со тоа да ја намалат неплодноста и да го подобрат здравјето на децата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris