Обрнете внимание: 5 знаци кои би можеле да укажуваат на неплодност и кои секоја жена треба да ги знае

17 мај, 2021
menstruacija-2-1536x1024

Неплодноста е состојба која ги погодува повеќето жени

Менструалниот циклус трае во просек 28 дена, но исто така се смета за нормален помеѓу дваесет и еден до триесет и пет дена.

Ако ви се случи често да имате нередовна менструација и дека веќе не можете да ја „следите“, тоа може да укаже на проблем.

Постојат знаци на кои секоја жена треба да обрне внимание, што може да укаже на неплодност:

Се обидувате да останете бремени повеќе од 6 месеци

6 месеци е приближен временски период за жени на возраст од 35 до 40 години што треба да си го дадат пред да се консултираат со лекар.

За жени на возраст под 35 години, експертите препорачуваат да биде една година пред тестот.

Задолжително е да посетите лекар ако имате повеќе спонтани абортуси или некој друг знак на неплодност.

Немате редовна менструација

Нарушувања на овулацијата (што значи дека овулацијата се јавува ретко или воопшто не се појавува) може да влијае на неплодност кај околу 25 проценти од жените.

Една од најчестите причини за неплодност е синдром на полицистични јајници, кој се карактеризира со долг период помеѓу менструациите или дури и отсуство на менструација неколку месеци по ред.

Неправилната менструација исто така може да биде последица на физички или емоционален стрес што влијае на вишокот или неправилната тежина.

Менструацијата е обилна

Ова значи дека тампоните или хигиенските влошки не ви се доволни. Проблеми со тироидната жлезда или заболување на бубрезите исто така може да предизвикаат големо крварење од менструацијата.

Кога имате нормален менструален циклус, хормоните работат заедно за да го регулираат формирањето на обвивката на матката, но ако, на пример, јајниците не го ослободуваат јајцето, тогаш постои нерамнотежа на хормоните, се развива обвивката на матката прекумерно, а ова доведува до тешка менструација.

Миома на матката исто така може да предизвика тешка менструација. Ако ви треба санитарна влошка секој час, треба да се консултирате со лекар.

Болна менструација

Ова не значи непријатна и досадна болка што ја чувствуваат повеќето жени за време на менструацијата, туку со болка во карличната област и тешки грчеви.

Овој вид на болка може да се појави пред циклусот и да продолжи во деновите на менструацијата, а може да биде придружен со болка во долниот дел на грбот и стомакот, што се влошува со текот на времето.

Појавата на мозолчиња и акни како во адолесценцијата

Причината за ненадејни акни и мозолчиња е флуктуација на хормоните, голем стрес или реакција на одредени лекови.

Тие исто така можат да бидат знак на синдром на полицистични јајници и ова се случува кога јајниците произведуваат повеќе машки хормони (андрогени) отколку што треба.

Зголемените нивоа на андрогени можат да доведат до појава на акни и мозолчиња, влакна на лицето и телото, па дури и ќелавост, како кај мажите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi