ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ! Хемикалии кои предизвикуваат рак се пронајдени во дури 78 производи за сончање

29 мај, 2021
Screenshot_3

Независна лабораторија која го пронајде документот ја повика FDAда ги поништи овие производи за сончање

Независна лабораторија за тестирање ја откри хемикалијата, познат хуман канцероген, во 78 производи за сончање и сега ја повикува Управата за храна и лекови на САД (FDA) да ги повлече производите.

Лабораторијата Valisure го проверува квалитетот на лековите и производите за здравствена заштита. Компанијата неодамна тестираше скоро 300 производи за сончање и откри дека 27% содржат бензен, се вели во соопштението на компанијата. Четиринаесет производи (5%) содржеле бензен на ниво поголемо од 2 дела на милион (ppm), што е препорачано од FDA ограничувањето на бензенот во медицински вредни лекови што не може да се направи без него.

„Присуството на овој познат хуман канцероген во производите што се широко препорачани за превенција од карцином на кожа и кои редовно ги користат возрасни и деца е многу загрижувачко“, рече Дејвид Лајт, основач и извршен директор на „Valisure“.

Бензолот е безбојна или светло жолта течност што се создава природно, но исто така се произведува од човечки активности, според Центрите за контрола и превенција на болести (CDC). На пример, емисиите на автомобили и согорувањето на јаглен и нафта можат да ослободат бензен во воздухот; хемикалијата се користи и во производството на некои видови пластика, гума, бои, детергенти, лекови и пестициди, според CDC.

Изложеноста на високо ниво на бензен предизвикува рак кај луѓето, особено рак на крвта, вклучувајќи леукемија. Американската администрација за безбедност и здравје при работа ја ограничува изложеноста на бензен на работното место на 1 ppm во просек дневно и максимум 5 ppm за 15 минути, според Здружението за карцином на САД. Агенцијата за заштита на животната средина го ограничува бензенот во водата за пиење на 0,005 ppm или 5 делови на милијарда (ppb), што е исто така ограничување за флаширана вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi