Обрнете внимание: Заради овие 5 навики сте во опасност да добиете срцев удар

5 септември, 2021
1523442

Експертите од американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) посочуваат дека е важно да се направи се што е можно за да се спречи срцев удар.

Неколку здравствени состојби, начин на живот, возраст и семејна историја може да го зголемат ризикот од срцеви заболувања и срцев удар, а тоа се т.н. фактори на ризик, предупредуваат ЦДЦ.

Околу половина Американци имаат барем еден од трите клучни фактори на ризик за срцеви заболувања: висок крвен притисок, висок холестерол во крвта и пушење, и за жал ситуацијата не е подобра на Балканот.

За да го намалите ризикот од срцев удар, погледнете ги следниве пет работи:

1. Не го држите холестеролот под контрола

Со зголемувањето на холестеролот во крвта, се зголемува и ризикот од коронарна срцева болест. Кога се присутни други фактори на ризик, како што се висок крвен притисок и пушење, тој ризик се зголемува уште повеќе. На нивото на холестерол влијаат и возраста, полот, генетиката и исхраната. Разговарајте со вашиот лекар за нивото на холестерол и за да го намалите, јадете поздраво, намалете го внесот на заситени масти, елиминирајте ги транс мастите, јадете омега-3 масни киселини, зголемете го внесот на влакна, редовно вежбајте и пијте алкохол во умерени количини.

2. Не го контролирате срцевиот притисок

Високиот крвен притисок го зголемува оптоварувањето на срцето, предизвикувајќи задебелување и зацврстување на срцевиот мускул. Ваквото зацврстување на срцевиот мускул не е нормално и предизвикува абнормална срцева функција. Исто така, го зголемува ризикот од мозочен удар, срцев удар, откажување на бубрезите и конгестивна срцева слабост. Кога, покрај дебелината, пушењето и високиот холестерол во крвта, висок крвен притисок или дијабетес е присутен, ризикот од срцев удар или мозочен удар се зголемува … Затоа, обрнете посебно внимание на тежината (особено во пределот околу стомакот), вежбајте редовно и намалете го стресот!

  1. Не се грижите за килограмите

Дури и неколку вишок килограми придонесуваат за висок холестерол. Направете промени малку по малку, па ако пиете засладени пијалоци, преминете на вода од чешма. Ако не можете да одолеете на слатките, намалете ги количините или претпочитајте да консумирате овошје. Обидете се да најдете начини да вметнете повеќе активност во вашата секојдневна рутина, како што е користење скали наместо лифтови, или паркирајте што е можно подалеку од канцеларијата и прошетајте секогаш кога имате можност. И малку физичка активност е подобра од никаква.

  1. Пиете премногу алкохол

Ако пиете алкохол, направете го тоа умерено. За здрави возрасни, ова значи до еден пијалок дневно за жени од сите возрасти и мажи над 65 години, и до два пијалока дневно за мажи над 65 години. Премногу алкохол може да доведе до сериозни здравствени проблеми, вклучувајќи висок крвен притисок, срцева слабост и мозочен удар, предупредува ЦДЦ.

  1. Пушите

Ризикот дека пушачите ќе развијат коронарна срцева болест е многу поголем од ризикот за непушачите. Пушењето е силен независен фактор на ризик за ненадејна срцева смрт кај пациенти со коронарна срцева болест. Исто така, комуницира со други фактори на ризик, што во голема мера го зголемува ризикот од коронарна срцева болест. Вие не сте заштитени дури и ако сте пасивен пушач: изложеноста на туѓ чад го зголемува ризикот од срцеви заболувања и за непушачите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi