Оцет за нега на лицето? Звучи чудно, но е многу ефикасно

25 јули, 2021
Screenshot_2

Природниот оцет е една од најдобрите природни козметички состојки достапни за нас, а исто така е и ефтина и лесно достапна состојка.

Оцетот е присутен во скоро сите кујни, а неговата употреба на вашето лице е безбедна, имајќи предвид дека е природен производ.

Меѓутоа, ако сакате најдобри резултати, ќе мора да го искористите на вистински начин. Еве едноставни и ефикасни начини како да користите оцет за вашето лице.

Една од најпознатите козметички придобивки на оцетот е дека тој е одличен адстрингент. Оцетот е природен адстрингент кој помага во затворање на порите. Откако ќе го исчистите лицето, нежно избришете го со памук натопен во јаболков оцет.

Го отстранува изгорениот тен

Оцетот е познат и како крем за сончање. Има моќ на лимонска киселина, па помага да се отстрани тенот. Откако ќе се вратите од сончање, натопете памучен туфер во оцет и избришете го лицето. Можете да додадете малку сок од домати во оцетот за да го направите овој лек што е можно поефикасен.

Лекувајте акни

Оцетот е дефинитивно чистач. Една од главните придобивки на оцетот на лицето е тоа што лечи акни. Бидејќи оцетот е цитрус по природа, тој има способност да убива заразни бактерии на кожата. Измешајте оцет со масло од сандалово дрво и нанесете го на лицето. Оваа маска е исклучително ефикасна за лекување на акни и лузни.

Против стареење

Употребата на оцет на лицето има и некои својства против стареење. Оцетот може да го забави стареењето на вашата кожа. Измешајте мед и оцет и нанесете ја оваа смеса на лицето. Држете ја 10 минути и исплакнете со млака вода. Ова спречува појава на брчки и старечки дамки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris