Одговори на најчестите дилеми во врска со вакцината!

28 март, 2021
vak

Вакцинираните лица исто така можат да бидат заразени со вирусот корона. Но, тогаш тие обично имаат само поблаги симптоми. Вакцините спречуваат тешки симптоми или смрт од ефектите на Ковид-19.

Секогаш има вести дека вакцинирани се и лица вакцинирани со Ковид-19. Но, тоа не треба да биде причина за изненадување, ниту аргумент против вакцинацијата. Бидејќи дури и ако некој има благи симптоми или е позитивен на коронавирус по вакцинацијата, вакцината останува ефикасна. Бидејќи го прави она што навистина треба да го стори: спречува тешки форми на болести, а со тоа и фатален исход.

Колку се ефикасни во моментов одобрените вакцини?
Сите вакцини досега одобрени од здравствените услуги на ЕУ (ЕМА) и на САД (ФДА) се многу ефикасни.

На пример, вакцините за mRNA, Бајонтек / Фајзер и Модерна имаат ефикасност од 95 проценти, векторската вакцина АстраЗенека, според најновите податоци, 76 проценти. Сепак, ова значи дека е можно да се заразите дури и по вакцинирањето.

Но, ако се процени ефикасноста во однос на тешките симптоми на болеста, сите вакцини поминуваат многу подобро. Ако се појави инфекција, тие обично спречуваат тежок тек на болеста, поради што пациентите мора да бидат поврзани со респиратор или како резултат на што умираат.

Зошто сè уште има смртни случаи по вакцинирањето?
И во Германија веќе имало случаи кога постари лица во домови за стари лица дури и откако ја примиле вакцината имале тешки симптоми на Ковид-19 или дури починале. Сепак, наодите покажуваат дека овие пациенти се заразиле непосредно пред или по вакцинирањето. Вакцината немаше доволно време за да се развие соодветна имунолошка заштита и да се заштити пациентот.

Институтот Роберт Кох (РКИ) пишува дека особено две околности можат да доведат до болест по вакцинирањето: ако инфекцијата се случила непосредно пред или во првите денови по вакцинирањето. Бидејќи на телото му требаат околу две недели да изгради имунолошка заштита. Целосна заштита се постигнува само по втората доза на вакцина.

Стерилизирање или функционален имунитет?
Лекарите прават разлика помеѓу стерилизирачки и функционален имунитет. Стерилизирање на имунитетот значи дека лицето кое е вакцинирано никогаш повеќе не може да се зарази. Првите анализи на вакцините Бајонтек / Фајзер од Израел покажуваат дека луѓето кои примиле две дози на вакцина имаат 92% помал ризик да заразат други луѓе.

Значи, барем за оваа вакцина може да се каже дека развива прилично висок стерилизирачки имунитет против најчестите варијанти на вирусот. Сè уште нема веродостојни податоци за сите вакцини, но тие веројатно имаат слична вредност кај другите.

Затоа, се применува следново: само кога има јасни докази дека вакцинирано лице не може да зарази други или кога е постигнат доволно висок имунитет од стадо, властите можат да ослободат вакцинирани лица од обврската да носат маски или да ја држат дистанцата Но, сè уште не сме стигнале таму.

Од друга страна, докажано е дека функционалниот имунитет е загарантиран од сите вакцини. Тие го спречуваат или намалуваат ризикот од тешки симптоми. Па дури и во ретки случаи на болест, тие значително го скратуваат нејзиниот тек.

Колку долго вакцината штити од инфекција?
Засега нема јасен одговор, без разлика каква е вакцината. Пред да бидат одобрени вакцините, истражувачите можеа да утврдат колку се безбедни. Третата фаза од развојот на вакцините се однесуваше и на функционалната ефикасност.

Потребно е време да се утврди колку трае имунитетот. Затоа, периодот по одобрување честопати се нарекува четврта фаза на развој на вакцини. Во моментов сме во средината на таа фаза. Доверливи информации за времетраењето на имунитетот ќе бидат достапни само по неколку месеци, па дури и години.

Кои се последиците од мутациите?
Различни вакцини реагираат различно на различни мутации.

Производителите на вакцини, на пример, се загрижени за варијантата П.1, откриена во Бразил и со која се заразиле голем број луѓе, иако веќе биле заразени еднаш или веќе биле вакцинирани. Оние кои биле вакцинирани, исто така, можат да бидат заразени со јужноафриканската варијанта B.1.351. Лекарите можеа да го докажат ова со примерот на вакцината АстраЗенек.

Но, дури и во тој случај, лекарите претпоставуваат дека вакцината ќе придонесе симптомите на болеста да бидат поблаги, како и дека ќе придонесе за намалување на бројот на пациенти на кои им треба интензивно лекување.

Ова има врска со фактот дека имунитетот се состои од две компоненти: имунитет-антитела против шилести протеини, каде што одредени компоненти можат да мутираат и имунитет-Т-клетки, кои продолжуваат да штитат дури и кога антителата повеќе не работат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris