Ослабете со помош на МЕСЕЧИНАТА! Астролог објаснува на кој начин килограмите побрзо и полесно ќе се намалат!

1 јуни, 2021
54255667_2352440028108978_6308728159441256448_n

Летото се ближи, а вие мора да изгубите уште неколку вишок килограми кои никогаш нема да паднат … Барајте решение за ефикасно и брзо слабеење во астрологијата, односно од Месечината, што ќе ви помогне да изгубите еден до три килограми за еден ден, и сè што треба да направите е да го следите нејзиниот раст и развој.

Месечината е небесно тело најблиску до Земјата и затоа нејзиното влијание врз нас е најсилно. Сите знаеме дека влијае на плимата и осеката, и мислиме што му прави на човечкото тело, кое содржи 72% вода. Во астромедицината, ние ја поврзуваме Месечината со регулирање на телесните течности, телесната тежина, хормоналниот статус и менталните состојби. И пред да ви објасниме како овој природен сателит на земја влијае на намалувањето на бројот на килограмите, многу е важно да ги разберете нејзините фази, бидејќи тие се клучот за успешна диета.

Астрологот Милош Томиќ истакнува дека постојат четири фази на Месечината што на нашиот народ му биле познати уште од античко време и дека со нив се поврзани разни обичаи и ритуали (почеток на жетва и сеидба), а може да ги најдете и во црквениот календар.

„Месечинскиот циклус трае 28 дена и во тој период се менува неговата осветленост и видливост на небото. Месечината има најсилно влијание кога е во фаза, односно кога е млада или полна. Месечината „се полни“ од новата месечина до крајот во рок од 14 дена. Потребно е исто толку време за повторно да се намали нејзината видливост до новата млада месечина, што означува почеток на нов месечен циклус. Постојат уште две важни фази на Месечината – првиот и последниот квартал, кои се случуваат 7 дена по новата, односно полна Месечина“ – објаснува тој.

Идеално време за почеток

Томиќ истакнува дека сите наши сегменти го следат лунарниот ритам и дека можеме да го примениме тоа на режимот на слабеење.

„Астролозите сметаат дека изборот на најповолен момент за започнување активност е основа на сè. Месечината игра голема улога во овој избор. За време на растечката Месечина (од млада до полна) сме полни со енергија, планираме и поставуваме цели, додека за време на опаѓачката Месечина (од полна кон млада) ги постигнуваме тие цели и ги завршуваме работите. Едноставно кажано, ако сакаме работите да растат и да напредуваат, како што е бизнис или раст на растенија, ќе ги започнеме за време на растечката Месечина. Ако сакаме нешто да се намали или намали, како што е бројот на килограми, тогаш периодот на месечината што се намалува е поволен за нас“ – вели нашиот соговорник.

Тој додава дека ако сакаме брзи и краткорочни резултати за слабеење, новиот режим треба да започне на првиот ден по полната месечина.

„Ако сакате добри резултати на губење на тежината на долг рок, тогаш треба да ја започнете диетата во денот на последниот четврт. Нашиот организам е особено чувствителен за време на новата и полна месечина (сметајќи еден ден пред и еден ден по фазата). Новата месечина е добра за детоксикација и чистење на организмот, затоа деновиве се препорачува лесен пост (па дури и пост на вода) и зголемен внес на течности, особено вода и чаеви. За време на полна месечина, треба да се избегнува тешка и калорична храна, да се зголеми физичката активност и да се зголеми внесот на течности“ – наведува Томиќ.

mesec

Еднодневен пост

Диетата на Месечината се базира на пост, т.е. пиење големи количини на течност во согласност со лунарниот циклус. Постот не е радикален и ригорозен, тој трае само 24 часа, така што нема да го исцрпи телото. За време на постот, односно внесувањето на течности, дозволено е вода, чаеви, чисти супи и чорби. Алкохолот и млекото се забранети. За тој еден ден, треба да внесете три до четири литри течност. Сето ова не значи дека можете да јадете што сакате во текот на следните неколку дена од неделата, туку дека можете да се фокусирате на јадење здрава храна.

Постојат податоци што велат дека може да изгубите од еден до три килограми за еден ден. Овој вид диета треба да го избегнуваат срцеви пациенти, дијабетичари, бремени жени, доилки и жени кои имаат менструација за време на постот.

Оброци според знакот

Ако сте љубител на астрологијата и ги следите дневните премини на Месечината од знак до знак, Томиќ ви предлага да ги прилагодите оброците на позицијата на Месечината.

„Ако Месечината е во огнениот знак (Овен, Лав, Стрелец), основата на вашиот оброк треба да биде протеини (црвено месо, печурки, јајца), ако е во воздушниот знак (Близнаци, Вага, Водолија), тогаш во оброк во кој треба да доминирате масти (риба, ореви). Додека Месечината е во водните знаци (Рак, Шкорпија, Риби) јадете јаглехидрати (компири, тестенини). Кога сте во знаци на земја (Бик, Девица, Јарец), внесот на влакна (житарици, зелен зеленчук, мешунки) треба да се зголеми“ – вели астрологот.

Календар на месечевите мени до крајот на 2021 година.

ПОЛНА МЕСЕЧИНА

26.05. во 13:15 часот во Стрелец *

24.06. во 20:39 часот во Јарец

24.07. во 04:37 часот во Водолија

22.08. во 14:02 часот во Водолија

21.09. во 01:54 часот во Риби

20.10. во 16:56 часот во Овен

19.11. во 09:57 часот во Бик *

19.12. во 05:35 часот во Близнаци

МЛАДА МЕСЕЧИНА

10.06. во 12:52 часот во Близнаци **

10.07. во 03:16 часот во Рак

08.08. во 15:50 часот во Лав

07.09. во 02:51 часот во Девица

06.10. во 13:05 часот во Вага

04.11. во 22:14 часот во Шкорпија

04.12. во 08:42 часот во Стрелец **

ПРВА ЧЕТВРТИНА

19.05. во 21:12 часот во Лав

18.06. во 05:54 часот во Девица

17.07. во 12:10 часот во Вага

15.08. во 17:19 часот во Шкорпија

13.09. во 22:39 часот во Стрелец

13.10. во 05:25 часот во Јарец

11.11. во 13:46 часот во Водолија

11.12. во 02,35 часот во Риби

ПОСЛЕДЕН КВАРТЕР

02.06. во 09:26 часот во Риби

01.07 во 23:12 часот во Овен

31.07. во 15:17 часот во Бик

30.08. во 09:14 часот во Близнаци

29.09. во 3:58 часот наутро во Рак

28.10. во 22:06 часот во Лав

27.11. во 13:29 часот во Девица

27.12. во 03:25 часот во Вага

  • овој датум не е поволен поради затемнувањето на Месечината

** овој датум не е поволен поради затемнувањето на Сонцето

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi