ОТКРИЕНА ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА ЗА УТРИНСКА ЕРЕКЦИЈА: Сега сѐ ни е јасно!

9 мај, 2021
935163_profimedia0238710481_ls

Утринската ерекција не е доказ дека еден човек сонувал еротски соништа. Всушност, тоа нема никаква врска со сексуалната желба. Утринската ерекција на пенисот е неволна и може да му се случи на секого.

Античките Грци верувале дека утринската ерекција е доказ дека машкиот полов орган има своја волја. Од друга страна, средновековните монаси сметале дека тоа е грешен бунт на машкото тело. Па, што вели науката за утринска ерекција?

Научниците ја нарекуваат и ноќна тумесценција на пенисот, а тоа е предмет на научни истражувања уште од 19 век, исто како и повеќето проблеми со пенисот.

И покрај митовите, утринската ерекција не е доказ дека еден човек сонувал еротски соништа. Всушност, тоа нема никаква врска со сексуалната желба. Утринската ерекција на пенисот е неволна и може да му се случи на секого – бебиња во матката, како и секојдневно.

За време на спиењето, луѓето поминуваат низ REM и не-REM фазите. Во РЕМ фазата на спиење, умот сонува и нервниот систем поминува низ промена на рамнотежата од активноста на симпатичкиот нерв (што ги стимулира реакциите на борба или бегство) до активноста на парасимпатичкиот нерв (поврзана со одмор и варење) )

Оваа промена кон парасимпатичкиот нервен систем резултира со прекинување на активноста на мозокот во некои од неговите хемиски реакции, од кои едната е норепинефрин, невротрансмитер кој ги стеснува крвните садови и помага во ограничување на протокот на крв.

Без толку многу норадреналин испумпан од телото, започнува протокот на крв во пенисот и полека се појавува ерекција.

Резултатот е три до пет ерекции во текот на целиот ноќен сон, а секоја ерекција трае околу 30 минути. Луѓето можат да се разбудат за време на РЕМ фазата на спиење, па затоа не е изненадување што ќе се разбудат со утринска ерекција.

Се уште се поставува прашањето, која е целта на тоа? Дали е тоа само некоја чудна слабост на нервниот систем? Научниците сè уште немаат одговор на оваа серија прашања. Сепак, постојат некои докази кои сугерираат дека ерекцијата за време на спиењето му помага на пенисот да остане здрав.

Една од главните задачи на крвта е да доставува кислород до ткивата. Голем проток на крв значи дека сите ткива се покриени со кислород и дека се здрави и подготвени за нормален дневен ритам на една личност.

Значи, следен пат кога ќе се разбудите со ерекција, запомнете дека вашето тело го одржува вашиот пенис здрав.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi