Отстранете ги брчките и спречете го стареењето на кожата: Искористете ја алое верате правилно

31 јули, 2021
Screenshot 2021-07-31 185055

Алое вера е растение кое има чудесни ефекти врз кожата на лицето. Гелот од ова растение ги лечи речиси сите кожни болести. Успешно се бори со акните, ги брише дури и најдлабоките брчки, флеки и го враќа сјајот и свежината на лицето

Гелот се наоѓа во месестите лисја, а тоа е составот на многу креми и козметички производи. Сепак, ќе ги имате најдобрите ефекти ако го користите гелот директно од билката.

Иако не е карактеристична за нашата клима, алое верата може успешно да се одгледува во секој дом.

Таа содржи 75 состојки, а повеќето од нив се неопходни за нашето лице. Гелот содржи витамини, минерали, шеќери, салицилна киселина, состојки кои ја чистат кожата, ензими кои третираат воспаление на кожата, шеќери, состојки кои се наменети за заздравување на раните. Што се однесува до витамини, гелот од алое содржи витамини А, Б, Ц, Е, Б12. Исто така, има способност да го стимулира производството на колаген.

Ако сакате да ги ублажите брчките и да спречите предвремено стареење на кожата, користете ја оваа маска еднаш неделно. Ќе ви требаат следниве состојки:

Гел од алое вера

Мед

Добро измешајте ги состојките и нанесете на исчистено лице. Оставете да делува околу половина час, а потоа исплакнете. Со редовна употреба, ќе ги забележите и првите резултати.