Ова е една од главните причини зошто многумина одбиваат секс, тврдат новите истражувања

9 мај, 2021
kgn-img-467846

Студија на Универзитетот во Мичиген за спиењето на жените и сексуалните активности покажа дека кога жените спијат лошо, имаат помалку сексуална желба и поретка сексуална активност следниот ден.

Што всушност ни кажува науката за предностите и недостатоците на заедничко или одделно спиење? Според повеќе студии, кога сонот се мери објективно, луѓето обично спијат полошо со партнерот, според MindBodyGreen.

Делењето кревет може да биде особено штетно ако некој од партнерите ’рчи. Со оглед на тоа дека мажите имаат поголема веројатност да ‘рчат од жените, ова е и причината зошто неколку студии покажаа дека женскиот сон е пореметен од мажот кога мажите и жените делат кревет.

Губењето на сонот може да предизвика поголемо емоционално дистанцирање и негативни конфликти во рамките на врската, но исто така може негативно да влијае на вашата физичка врска и блискост.

Според истражувачите за секс, чувството на замор е едно од најчесто користените изговори за прескокнување на сексот. Иако за некои ова може да изгледа како изговор, постои конвергирана наука која покажува дека губењето на сонот може да му наштети на нашиот сексуален живот.

Студија на Универзитетот во Мичиген за спиењето на жените и сексуалните активности покажа дека кога жените лошо слабо, имаат помала сексуална желба и поретка сексуална активност следниот ден.

А, губењето на сонот не влијае само на сексуалниот нагон на жената. Студија од 2011 година објавена во „Журнал на американската медицинска асоцијација“ открива дека мажите кои спиеле само пет часа осум последователни ноќи имале 10 до 15% намалување на нивото на тестостерон, што може да има големо влијание врз сексуалниот нагон.

Затоа, експертите советуваат паровите кои сакаат да го подобрат својот сексуален живот прво да се посветат на спиењето и да го стават убавиот сон како приоритет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi