Ова е најчестата грешка која ја прават многумина после туширање: Дерматолозите советуваат да ја избегнете!

21 септември, 2021
tusiranje-830x0

Без оглед на сезоната, кожата треба да се негува и заштитува – во лето од премногу сонце со заштитни фактори, а во зима од ниски температури и сушење со хидрантни креми или млеко.

Дерматолозите советуваат лосион за тело или млеко да се нанесуваат еднаш дневно, а откриле и кога точно тоа треба да се направи. Како најголема, но и најчеста грешка што луѓето ја прават кога станува збор за кожата, дерматолозите наведуваат дека нанесуваaт навлажнувачки крем во погрешно време.

Многумина излегуваат под туш, ги бришат пижамите или наметката со крпа и оставаат намаз за подоцна, честопати за момент пред спиење.

Дерматолозите велат дека ова е сосема погрешно и додаваат дека кожата навистина не се грижи на овој начин.

Според Американската академија за дерматологија, вишокот вода треба да го соберете веднаш по туширање со слаба чешма, а потоа веднаш да нанесете крем или млеко, во рок од три минути по излегувањето од кадата. Кожата во тоа време е се уште малку влажна, а кремот или млекото ќе и овозможат бариера што ќе спречи губење на влага, но и создавање бактерии и вируси.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris