Ова е најлесниот начин за слабеење: „Стратегија која помага да се намали телесната тежина“

26 април, 2021
najlesen nacin da se izgubat kg

Најлесен начин да изгубите тежина и стомачни наслаги би бил оној што не бара премногу напор, а со тоа е нешто за што не треба да размислувате премногу.

Меѓутоа, ако сакате да изгубите тежина, честопати треба многу да се откажете, но и да го замените откажаното.

Сепак, дијабетичарот Андреа Овард смета дека акцентот не е ставен на замена, туку на „додавање“. Според неа, најлесниот начин да изгубите тежина е да внесете две порции зеленчук дневно во вашата исхрана, сè додека не стане навика.

Зеленчукот е малку калоричен и богат со растителни влакна, така што ви дава чувство на ситост и имате помалку потреба за повеќе калорична храна. Кога вашите оброци се богати со растителни влакна, помала е веројатноста да прејадете за вечера и има „помалку простор“ за вкусен десерт.

„Таа стратегија ви помага да изгубите тежина“, вели Овард.

Нискокалоричен внес на храна е клучен
Можеби нема да ве изненади – јадењето нискокалорична храна е клучен принцип на слабеење. Ова го потврдија истражувачите од школата за јавно здравје на Харвард, кои спроведоа студија врз повеќе од 120 000 здрави мажи и жени во 2011 година.

Студијата ги анализирала промените во исхраната и начинот на живот и зголемувањето на телесната тежина на секои четири години за 20 години. Учесниците на студијата добија во просек 3,35 килограми на секои четири години, што е за 16,8 килограми за 20 години. Истражувачите откриле дека зголемувањето на телесната тежина е најчесто поврзано со висококалорична храна што содржи повеќе скроб, рафинирани житарки, масти и шеќери.

Каде да најдете влакна?
Диететичарот Овард истакнува дека морковот, спанаќот, брокулата и артишокот содржат најмногу влакна и хранливи материи.

Покрај тоа, морковот е богат со витамин А, спанаќот е одличен извор на магнезиум кој е важен за метаболизмот, а артишокот е богат со фолати (витамин Б9), важен во борбата против болести и витамин Ц и витамин К.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris