ОВА Е НАЈПОПУЛАРНАТА ДИЕТА НА 2121-ВА ГОДИНА: Јадете скоро сѐ, а килограмите исчезнуваат!

23 април, 2021
207917_shutterstock-181951742_ls

Диетата Палео е резултат на истражување на професорката Лорен Кордејн, а самата диета се заснова на проучување на можната диета на нашите предци од палеолитскиот период.

Избегнувањето житарици, шеќери и разни преработени јадења може да направи чуда, вели д-р Кордан. Концептот на диета Палео се заснова на фактот дека луѓето еволуирале милиони години пред неолитскиот период, кога исхраната значително се променила заради земјоделството. Авторот на диетата тврди дека житарките не биле дел од праисториската исхрана на луѓето и дека биле внесени во менито само за време на агрокултурната револуција пред 10 000 години.

Оваа диета е хит и меѓу светските везди.

Палео диета – основи

Книгата „Исхрана со палео“ тврди дека генетиката кај луѓето најдобро се прилагодила на исхраната на нашите предци пред земјоделската револуција. Како таква, диетата Палео се заснова на диета што им била достапна на луѓето во тоа време. Многу храна е забранета. На кратко, тоа значи избегнување сувомеснати јадења, потоа шеќер, сол, житни производи (леб, пченка, пченица, ориз, тестенини…), мешунки, млечни производи, квасец, кафе и алкохол. Компирите, сојата и пченката се особено забранети затоа што денес се генетски и нутриционистички модифицирани.

Иако оваа диета ги елиминира житарките и преработените јаглехидрати, оваа диета е помалку рестриктивна од сличните диети.

Месото (вклучувајќи морска храна) и јајцата се можеби најважните компоненти на диетата Палео. Дозволен е целиот зеленчук, освен грав, мешунки и компири. Печурките се дозволени.

Овошје, ореви и семиња (сè освен кикирики) може да се консумираат. Медот и сувото овошје се дозволени само во мали количини. Дозволени се само некои масла – маслиново, ленено семе и масло од канола. Се препорачува да се зема рибино масло во капсули. Од пијалоци – дозволено е вода и чај, но и свежо исцедени незасладени сокови во мали количини.

Се препорачува да се јаде само квалитетна храна, да се отстрани сè што е обработено или пристигнува во кутија. Необработена, природна храна во форма на посно месо, камења и семиња, овошје и зеленчук, без скроб, шеќер, млечни производи и мешунки е изборот на Палео. Постојат и некои задолжителни промени: промена на маслото, намалување на заситените масти и земање едноставни шеќери и соли. Секој може да си го дозволи тоа, а продавниците се добро опремени со овие намирници.

Палео диета – дозволена храна

Јајца, сите видови месо, вклучувајќи морска храна, зеленчук, пред се домати, пиперки, кромид, краставици, тиквички, модар патлиџан, блитва, зелка, моркови, печурки, овошје, без исклучок, околу 150 гр мед и суво овошје неделно, маслиново масло, од пијалоци: вода, чај и повремено незасладен сок.

Палео диета – забранета храна

Шеќер, житарици, компири, млечни производи, преработено месо (салама, виршли, паштета,), производи од брашно, чоколадо, пченка и соја, мајонез, сол, квасец, оцет (се препорачува да се користи сок од лимон за салати).

Пример за еднодневно мени

Појадок: Омлет со спанаќ и печурки,

Ужина: грст бобинки

Ручек: Пастрмка на скара, голема мешана салата со сок од лимон и прелив од маслиново масло,

Ужина: Сурови моркови и јаболка,

Вечера: Пилешко на скара, варена брокула, доматна салата,

Десерт: печени ореви и јаболко.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris