ОВА Е ВАЖНО ДА ГО ЗНАЕТЕ! 4 совети како да се подготвите за сончање: Ако ги примените, го намалувате ризикот од изгореници

26 јуни, 2021
Screenshot_3

Непријатни последици од сончањето може да бидат и изгорениците на кожата, па затоа е важно да се подготвите добро пред да излезете надвор.

Сонцето е прејако, а сезоната на одмори започна, па затоа би било добро да се подготвите пред да излезете на сончање, со цел да се избегнат изгореници, но и црвенило што се појавува на кожата од премногу изложеност на сонце.

Козметолозите истакнуваат дека е важно да се заштитите од негативните ефекти од сончањето во летниот период и да дадете 4 практични совети како да ја подготвите кожата за изложување на сонце.

1. Пијте што повеќе вода

Добро познат факт е дека изложувањето на сонце предизвикува дехидратација. Затоа, козметолозите советуваат, со недели пред да заминете на одмор, започнете да внесувате многу течности во вашето тело секој ден.

Без вода, во која е најдобро да се стави парче лимон или малку босилек, не одете никаде. Покрај тоа што ќе ве освежи, ќе ја направи секоја пора на кожата исполнета со течност и ќе избегнете непотребен првут, чешање и црвенило.

Добро хидрираната кожа има многу помал ризик да изгори.

2. Темелно исчистете ја кожата

Научно е докажано дека на кожата ѝ треба посебно внимание и грижа пред изложување на сонце. Неодамна станаа актуелни навлажнувачките спрејови, кои исто така делуваат смирувачки на кожата.

Треба да се избегнува чистење на кожата со млеко што остава мрсни траги, како и сапуни, бидејќи тие се премногу агресивни за кожата. Дневните гелови за длабоко чистење се идеални бидејќи ги содржат сите елементи неопходни за темелно чистење, а не се агресивни и не ја сушат кожата.

За да ја направите кожата мека и мазна, измешајте зелен чај со мед и гел од алое вера, а потоа нанесете го на кожата. Маслото од невен прави чуда и за нега на кожата во текот на летото. Ја хидрира и ја прави мека. Можете да го направите сами на следниот начин.

Треба да ставите 10 цвеќиња од невен во тенџере и да ги прелиете со 2 децилитри маслиново масло или масло од јојоба. Варете ја оваа смеса на пареа на пониска температура најмалку 4 часа. После тоа, процедете ја смесата преку газа и ќе добиете масло. Ова е ефтин начин сами да направите производ кој ќе ви помогне да го подготвите лицето и телото за часови изложеност на сонце.

3. Пилингот е од корист

Можете исто така да направите пилинг за лицето и телото, што е потребно со цел да се отстранат мртвите епителни клетки.

Направете мешавина од пилинг мешајќи бадемово брашно и млеко во прав или пилинг што содржи морска сол, маслиново масло и сок од лимон.

Најдобро време за пилинг е наутро. Втријте го пилингот со кружни движења околу 30 секунди, а потоа исплакнете со млака вода. По пилингот, можете да нанесете лосион со благ сјај на кожата. Тоа ќе ѝ даде на вашата кожа лесен трепет и посвеж изглед.

4. Наместо солариум, користете крем за самопотемнување

Избегнувајте одење во солариум на сите можни начини. Веќе не е модерно да се потемнува цела година, а одењето во солариум ќе направи вашата кожа да остари преку ноќ.

Нанесете млеко за самопотемнување наместо солариум. За само неколку часа, вашата кожа ќе добие потемен тен, а таквите млека содржат колаген, што ѝ дава цврстина и еластичност на кожата.

Вритјте го млекото со кружни движења и рамномерно. Потребно е претходно да се нанесе млеко за тело за вашата кожа да биде мазна.

Ако млекото не се нанесува рамномерно, вашата кожа може да биде потемна на некои места. Пилингот е неопходен за да се избегне шаренило.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi