ОВА Е ЗНАК ЗА ИТНА ПОСЕТА НА КАРДИОЛОГ! Срцевите пациенти кои ќе се заразат со Корона ќе ги имаат овие симптоми

29 септември, 2021
Screenshot_2

Денес во светот се слави Денот на срцето, а колку е важно да се зачува здравјето на овој најважен орган, особено за време на пандемија, говори еден интернистичкиот кардиолог.

„Најобемната болест е кардиоваскуларната, која носи 54 проценти од болестите и смртните случаи“, нагласи д -р Срдиќ.

Она што се советува е превенција, но и здрав начин на живот.

„Им порачуваме на пациентите да прават сѐ што им е кажано досега, особено за срцето, а тоа е да се грижат за телесната тежина, да се движат, трчаат или да одат брзо, да спортуваат и да се хранат здраво“, истакна докторот.

Во врска со влијанието на ковид -19 врз срцето, д -р Срдиќ вели дека пациентите почесто од вообичаено добиваат симптоми на срцето, односно дека имаат потешки проблеми. Короната ги комплицира болестите што ги има пациентот.

„Оние кои имаат кардиоваскуларни заболувања ќе имаат стари симптоми, или ќе се влошат, или ќе добијат некои нови, вклучувајќи аритмија, влошување на срцевата слабост“, објасни д -р Срдиќ, додавајќи дека препораката е да се оди кај кардиолог.

Светскиот ден на срцето е воспоставен во 2000 година, со цел да ги информира луѓето ширум Светот дека болестите на срцето и крвните садови се водечка причина за смрт. Секоја година, 18,6 милиони луѓе во светот умираат како резултат на болести на срцето и крвните садови, а се проценува дека до 2030 година, тој број ќе се зголеми на 23 милиони.

Светската федерација за срце предупредува дека најмалку 85 проценти од предвремените смртни случаи може да се спречат со контрола на главните фактори на ризик: пушење, лоша исхрана и физичка неактивност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris