Ова мора да го знае секоја жена! Супер трик кој ќе ви помогне да се ослободите од влакненцата под пазувите без бричење

14 септември, 2021
Screenshot 2021-09-14 141956

Можеби неколку дена се чинеше дека пристигна есента, но температурите што ги најавуваат сепак го демантираа тоа

Затоа се уште не е време да завршите со маиците на прерамки и кратки ракави. И токму кога ги носиме нив, особено мислиме на досадните влакна под пазувите.

Затоа, свртете се кон природно решение – се што ви треба за да ги отстраните влакната под пазувите засекогаш се сок од лимон и шеќер.

Рецептот ни доаѓа од Азија, каде што скоро сите жени го користеле барем еднаш, и потребни се неколку третмани за целосно отстранување на влакненцата.

Состојки: 2 лажици сок од лимон и лажица шеќер.

Се што треба да направите е да ги измешате овие две состојки и да ги нанесете на чиста кожа под вашите раце. Оставете да делува неколку минути, а потоа отстранете ја смесата со сува, памучна, чиста крпа. Немојте веднаш да се истуширате или да се прскате со дезодоранс за лимонот да делува што е можно подолго; па можеби е најдобро да го направите третманот пред спиење.

По неколку третмани, киселината од лимонот треба да успее да ги ослаби корените на влакната, кои потоа исчезнуваат засекогаш.

Бројот на третмани што треба да се повторат варира од жена до жена, во зависност од јачината на самите влакна.