Ова се главните СИМПТОМИ НА ИСЦРПЕНОСТ ОД ТОПЛИНА

24 јули, 2021
d19e5f578ad7a5eeab1b984e7c0dd2234e980900

Исцрпеноста од топлина предизвикува симптоми кои можат да вклучуваат силно потење и забрзан пулс.

Дали некогаш сте помислиле дека страдате од несакани ефекти од премногу топлина?

Што е исцрпеност од топлина?

Исцрпеноста од топлина се јавува кога телото не е во можност правилно да се излади, особено во услови на голема топлина. Може да се развие во текот на неколку дена изложеност на високи температури и недостаток на течности. Причините за исцрпеност на топлина вклучуваат изложеност на високи температури, особено во комбинација со висока влажност и напорна физичка активност. Обично се забележува кај постари лица, луѓе со висок крвен притисок или кај оние кои работат или вежбаат на топли места. Без навремен третман, исцрпеноста од топлина може да доведе до топлотен удар, што е опасна состојба.

Симптоми на исцрпеност од топлина?

 • главоболка
 • вртоглавица
 • конфузија
 • губење на апетит
 • гадење
 • прекумерно потење
 • Бледост
 • леплива кожа
 • грчеви во рацете, нозете и стомакот
 • брзо дишење или пулс
 • температура од 38 ° C

Која е разликата помеѓу исцрпеноста од топлината и топлотниот удар? Топлотниот удар е многу сериозна состојба и најмногу загрижува од сите болести поврзани со топлината. Тоа се случува кога температурата на телото станува опасно висока и повеќе не е во можност да се олади.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi