ОВА СЕ НАЈСТРАШНИТЕ ГРЕШКИ ПРИ СЛАБЕЕЊЕТО! Ако сакате да ослабнете, престанете да го правите ова!

14 февруари, 2021
Screenshot_1

Се поблиску сме до топлите денови, па затоа почнуваме да размислуваме повеќе за здрава исхрана и вежбање со цел да дојдеме во форма до летото и да скокнеме во костимот за капење без никакви проблеми. Сепак, најважната работа со цел да се намали телесната тежина е желбата за здрава исхрана, или квалитетен начин на живот.

Ако изгубивте неколку килограми неколку пати пред летото, елиминиравте шеќер, бело брашно, нездрави маснотии, а потоа ги вративте скоро двојно повеќе од половина од тоа, тогаш сигурно ја правите најчестата грешка, за која многумина не се свесни.

Ако здравата исхрана е нешто ново во вашиот живот, а не нешто утврдено, ќе бидете изненадени како овој факт може да биде причина за вашиот неуспех. Затоа, ако некогаш сте се запрашале што сте направиле погрешно, продолжете да читате понатаму, бидејќи ви го откриваме одговорот.

Да, секако дека треба да се ослободите од лошата храна како леб, колачи, слатки, алкохол, млечни производи, месо, но ако немате намера да продолжите на долг рок, подобро веднаш да се откажете, бидејќи само ќе „набиете“вишок килограми. Имено, некое време ќе ве држи желбата да подготвувате здрави оброци за на работа, ќе бидете сигурни дека ќе го јадете тој оброк точно во времето кога сте решиле да го јадете, но сите ограничувања и правила што ги воведувате, а кои ги немавте до вчера, нема да се одржи.

Функционира вака – ќе почнете да слабеете, но во одреден момент ќе почне да ви недостасува целата храна што ја исфрливте и пред да трепнете ќе се најдете опкружени со брза храна, газирани пијалоци, крофни, сладолед, … сето тоа беше „забрането“ цело ова време.

За да ги прилагодите вашето тело и ум на оваа нова животна навика, бидејќи тоа е здрав начин на живот, не лишувајте се од целосно нездрава храна, туку намалете ја и распоредете ја. На пример, ако сакате да јадете чоколадо, немојте да си го скратувате тоа, туку ограничете се во квантитет. Колку повеќе внесувате здрава храна во вашето тело и ги исфрлувате нездравите, толку повеќе вашето тело ќе се навикнува на здрава храна што ќе му стане попосакувана, поради што поретко ќе посегнувате по нездравата.

ГРЕШКА 2 – СТРОГА ДИЕТА, ПОТОА „БАКАНАЛИЈЕ“

Ова е втора најчеста грешка поради која не можеме да изгубиме тежина. Ригорозно држење диета, а потоа и „убивање“ во одредени денови со сè по што посегнувате, е огромен шок за организмот.

Функционира вака – одржувајте го вашето тело на строга диета 5 дена и со нетрпение очекувајте го 6-от ден кој е „резервиран за намирници“. Во тој случај, вашето тело ќе се обиде да задржи што повеќе калории за да се подготви за периодот на „глад“. Сè ќе резултира со натрупување на калории, а вашата тежина нема да покаже очекување на бројка.

Исто како и со првата грешка – сето тоа е прашање на умереност ако сакате да изгубите тежина трајно и здраво. Затоа е многу важно да го пронајдете принципот на здрава исхрана што ви одговара или да започнете само со намалување на количината на храна.

Престанете да размислувате за екстремни диети со голема брзина, тие можат да бидат ефективни само ако цврсто ги прифатите од самиот почеток како помош за вашата цел – целосна промена на животниот стил, од диета до вежбање. Да се ​​држите до ригорозна диета пет дена за да се вратите на старите навики, ќе предизвика добро познат јо-јо ефект.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi