Ова се првите симптоми кои откриваат дека имате една од 3-те ОПАСНИ БОЛЕСТИ

13 јуни, 2021
Screenshot_13

Препознавањето сигнали на време може да ви го спаси животот.

Лекарите секогаш ќе истакнат дека е важно да се знае кои симптоми откриваат опасна болест, бидејќи во тој случај, секоја минута се брои. Ова е список на најчестите први симптоми на дијабетес, Алцхајмерова болест, карцином.

1. Првите симптоми на дијабетес

Овие се типични симптоми, но некои дури нема да ги забележите затоа што ќе се појават во блага форма.

 • Често мокрење
 • Постојана жед
 • Силен глад без оглед што сте јаделе
 • Силен замор
 • Заматен вид
 • Красти или лузни на телото кои не заздравуваат
 • Губење на тежина
 • Пецкање или болка во рацете и нозете

Ако ги забележите, консултирајте се со лекар

2. Првите симптоми на Алцхајмерова болест

Симптомите се поделени во три фази. Во раната фаза, главниот симптом е промена во меморијата, па на пример, лицето кое е во почетната фаза на болеста може да забележи:

 • Заборавате на неодамнешните разговори или настани
 • Заборавате каде сте ставиле нешто
 • Заборавате на имињата на местата и предметите
 • Имате проблеми со размислување или наоѓање зборови
 • Често поставувате прашања
 • Лошо проценувате или тешко донесувате одлуки
 • Вие сте помалку флексибилни и не сакате да пробувате нови работи

Исто така, постојат чести промени на расположението, вознемиреност или лутина, како и периоди на целосна конфузија.

3. Првите симптоми на рак

„Повеќето знаци не се предизвикани од самиот рак, туку од други работи. „Ако имате симптоми кои не поминуваат подолго време или дури се влошуваат, мора да посетите лекар за да откриете што е тоа“, се вели во соопштението на Американското здружение за рак. На пример, лимфните јазли ќе спречат пенетрација на штетни материи во организмот, тие обично се мали, па ако одеднаш станат поголеми, тоа може да биде инфекција и воспаление, па дури и рак. Ако имате необичен удар или израсток на или под кожата, задолжително посетете лекар.

Овие симптоми мора да ги запомните бидејќи тие можат да бидат поврзани со рак, но и со други состојби:

 • Замор што не поминува по одморот
 • Слабеење без очигледна причина
 • Проблеми со храна – губење на апетит или проблеми со туркање
 • Отечени лимфни јазли
 • Грутка на дојка или некој друг дел од телото
 • Болка, особено нова што се јавува без причина и не поминува
 • Промени на кожата – нови молови, рани кои не лекуваат, отоци, чиреви кои не поминуваат
 • Кашлица која не поминува
 • Невообичаено крварење без причина
 • Промени на мочниот меур – болно мокрење, крв во урината или често или ретко мокрење
 • Температура
 • Главоболки
 • Проблеми со видот и слухот
 • Промени во устата
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi