Ова се првите симптоми на ковид-19 кои се појавуваат најрано!

13 март, 2021
корон

Вирусот САРС-КоВ-2 предизвикува ковид-19, а симптомите на болеста може да варираат од личност до личност. Некои заразени луѓе можат да бидат асимптоматски носители и да не развиваат никакви симптоми на болеста, а некои луѓе може да имаат голем број на симптоми.

Рани симптоми
Кога некое лице ќе се зарази со коронавирус, може да потрае од два до 14 дена за да се појават симптомите. Просечниот период на инкубација трае околу пет до шест дена. Според студијата објавена во списанието JAMA Network, најчести симптоми кај лица со ковид се замор (68%), нарушувања на сетилата за мирис и вкус (64%), кашлица (60%), треска (55%) , болка во мускулите. (45%), главоболка (43%), отежнато дишење (41%) и болка во грлото (31%).

Овие симптоми се најчести во раните фази на болеста, а страдалниците може да доживеат еден од овие симптоми или комбинација од неколку.

Лекарите веруваат дека температура од 38 ° C или поголема е поврзана со ковид-19. Според Националната здравствена служба (NHS), ако некое лице кашла многу повеќе од еден час или има минимум три епизоди на кашлање на ден, можно е да има коронавирус.

Луѓето кои имаат замор како симптом на коронавирус обично се чувствуваат истоштено, слабо и немаат енергија. Пациентите кои имаат потешкотии со дишењето може да чувствуваат недостаток на здив или гушење.

Други симптоми на коронавирус
Некои пациенти може да доживеат други симптоми како што се затнат нос, дијареја, гадење и повраќање. Симптомите на коронавирус се обично умерени или благи кај млади возрасни и деца.

Раните симптоми кај децата се слични на оние кај возрасните, а кај децата најчести се треска (56%), сува кашлица (54%) и отежнато дишење (13%). Децата обично се опоравуваат во рок од две недели.

Кога да побарате медицинска помош?
Луѓето со лесна до умерена болест можат да се лекуваат дома. Сепак, секоја петта личност што ќе се зарази со коронавирус може да се чувствува многу лошо и да има проблеми со дишењето.

Медицински вести денес советуваат пациентите да побараат лекарска помош доколку имаат потешкотии со дишењето, постојана болка или притисок во градите, сините усни или лицето и доколку се чувствуваат збунети или не можат да се разбудат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris