ОВА СЕ ТРИТЕ НАЈЧЕСТИ ПРИЧИНИ ЗА РАЗВОД: Брачен советник откри зошто луѓето се откажуваат еден од друг, а еве што е КЛУЧНО!

10 октомври, 2021
2681875_profimedia0176961126-1_ls

Процентот на разводи расте од година во година, а Дејвид Акива, советник и брачен едукатор, вели дека луѓето премалку се трудат, наместо енергијата што ја користат за фрустрација да ја претворат во енергија за градење односи, тие се откажуваат еден од друг.

Имено, Акива ги откри трите најчести причини кои водат до развод, пренесува „Your Tango“.

1. Љубовта се претвора во пријателство, па луѓето мислат дека е готово

Многу сопружници се жалат дека повеќе не се како љубовници, туку дека нивната врска се претворила во пријателство. Акива вели дека тоа е всушност добро, бидејќи заљубеноста не мора секогаш да биде страсна како на почетокот. Сосема е нормално оваа фаза да исчезне. Да постоеше само тоа, немаше да има други важни работи како поддршката и вистинското пријателство.

par, veza, brak, krevet, svađa

2. Недостасува интимност

Акива вели, ако сакате да го вратите сексот во бракот, тогаш прво треба да ја вратите љубовта. Формулата е прилично едноставна, бидејќи неодамнешното истражување покажало дека емоционалната интимност е клучот за сексуалното исполнување на жените. Истражувачите открија дека постоењето на љубов го прави секот физички попријатен за жените.

3. Премногу кавги, премалку комуникација

Во секоја врска, треба да научите да комуницирате и правилно да се изразувате. Другата страна не може да ви ги прочита мислите, треба да кажете што мислите. Комуникацијата и разговорот го избегнуваат видот на конфликт во кој луѓето само викаат и зборуваат неповрзано, а вистинската причина за кавгата не е ни позната.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris