Ова се знаци дека вашето лице старее побрзо отколку што би требало

4 февруари, 2021
5fef1895-2ab4-4ffb-a5fd-b6209d8395ea

Додека прифаќаме дека нашата кожа ќе старее со текот на времето, знаците на стареење на кожата може да се појават уште во дваесеттите години. Повеќето од овие физички промени се безопасни, но тие можат да предизвикаат непријатност, па дури и да влијаат на нашата самодоверба. Но, промената на начинот на живот и навиките веднаш штом ги откриеме раните знаци на стареење на кожата, значи дека можеме да уживаме подолго во младешкиот изглед.

1. Мали испакнатини на лицето

Ова се мали бели испакнатини или мозолчиња кои обично се појавуваат околу носот и образите. Тие можат да се развијат кога нашата кожа почнува да ја губи својата способност да се лупи. Прекумерната употреба на производи како креми со стероиди може да го забрза стареењето на кожата и да предизвика појава на такви испакнатини.

2. Вашите усни стануваат потенки

Ако забележите дека усните почнуваат да се истенчуваат во дваесеттите години, тогаш е можно кожата да старее побрзо од вообичаеното. Главната причина може да биде пад на нивото на колаген во усните. Ова исто така може да биде предизвикано од дехидрација, честа употреба на сламки, прекумерно изложување на сонце и недостаток на витамин Ц.

3. Вашата кожа лесно се оштетува

Дали сте забележале модринки како мистериозно се појавуваат од нигде никаде? Ова се случува затоа што нашата кожа станаува потенка, што ја прави повеќе склона кон модринки и побавно заздравување на раните. Честото навлажнување на кожата може да го спречи ова.

4. Имате чувство дека текстурата на вашата кожа наликува на хартија

Продолжената изложеност на сонце без сончање е главната причина зошто тоа се случува. Штетата беше предизвикана од распаѓање на еластин, што овозможува нашата кожа да се протега и да се врати во нормална положба. Оние кои често користат кревети за сончање, исто така, имаат поголема опасност од оваа промена на кожата.

5. Очните капаци почнуваат да ви се спуштаат

Лабавите очни капаци исто така може да се појават поради честа употреба на тврди контактни леќи или тие можат да бидат резултат на неодамнешна операција на очите.

6. Врвот на носот ја смени формата

За повеќето луѓе, промената на обликот на носот се јавува природно во четириесеттите години. За жал, стареењето на кожата како резултат на штетните ефекти на сонцето може да го предизвика ова претходно.

7. Имате многу црвени молови на лицето

Овие црвени молови се чести кај луѓето постари од 30 години и важно е да се знае дека не се штетни.

8. Имате отечени очи

Друга причина за потечени очи, покрај недостаток на сон, е и акумулација на течност околу очите. Еден начин да се елиминира овој проблем е да се исфрли солената храна за да се спречи зголемено задржување на водата во пределот околу очите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi