ОВАА ДИЕТА Е АПСОЛУТЕН ХИТ: За две недели топи и до 15 килограми!

1 јуни, 2021
244367_shutterstock-1515243626_ls

ВМА диетата доби голема популарност, а првично беше дизајнирана како диета за пациенти на кои им требаше да ослабат непосредно пред операцијата, од експерти од Воено-медицинската академија. За нивните лекари беше многу важно да се чувствуваат добро по оваа диета, да бидат витални и подготвени за операција, така што се наведува дека за време на оваа диета нема да се чувствувате слаби и исцрпени.

Нервозата и раздразливоста ќе бидат минимизирани. и ќе можете да изгубите 7 до 15 килограми за 15 дена. Овие резултати нема да бидат исти за секого, сето тоа зависи од почетната тежина, но и од многу други фактори. Она што е сигурно е дека ќе направите целосна детоксикација на организмот и ќе ја забрзате работата на метаболизмот.

Правила на ВМА диетата – што смее, а што не смее да се јаде?

ВМА диетата е диета од цикличен тип. Ова конкретно значи дека оваа диета се состои од три рунди во траење од по пет дена. После тие три рунди, пауза од две недели е задолжителна.

Имате три оброка секој ден – појадок, ручек и вечера. Идеално, паузата помеѓу оброците треба да биде 4-5 часа.

Диетата на Воената медицинска академија забранува внесување шеќер, алкохол, но и вештачки засладувачи, додека солта се консумира во минимални количини.

Неопходно е да се пијат 2 литри вода. Може да пиете и лимонада и зелен чај. ВМА диетата обезбедува доволна количина на минерали и витамини, затоа не бара дополнително внесување на додатоци.

МЕНИ:

Појадокот е ист на секои 5 дена:

1 портокал
1 парче тост (или 4 крекери)
чаша кафе или чај (без засладувач)

И, ова е комплетното мени за 7 дена:

  1. ПРВ ден

Ручек:

1 варено јајце
2 лажици кисела павлака (кисело млеко или јогурт)
1 тост
1 портокал

Вечера:

1 до 2 двопек
2 варени јајца
1 домат
1 краставица

  1. ВТОР ден

Ручек:

1 варено јајце
2 лажици павлака
2 двопек
1 портокал

Вечера:

1 тост
125 гр мелено говедско месо
1 домат
1 портокал

  1. ТРЕТ ден

Ручек:

1 варено јајце
2 лажици кисела павлака (или кисело млеко)
1 свежа краставица
1 портокал

Вечера:

1 тост
125 гр мелено говедско месо
чаша кафе или чај без шеќер
1 портокал

  1. ЧЕТВРТИ ДЕН

Ручек:

1 парче тост
125 гр младо кравјо сирење
1 домат

Вечера:

2 двопек (или 8 крекери)
125 гр мелено говедско месо
2 свежи домати

  1. Петти ден

Ручек:

200 гр варено говедско месо
1 парче тост
1 свеж домат

Вечера:

1 тврдо варено јајце
500 гр варен зеленчук

Белешка: Говедското месо може да го зготвите како плескавица на тефлон со трошка масло или да го зачините на ист начин со додавање прстофат сол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi