ОВАА ГРЕШКА КАЈ СУШЕЊЕТО НА КОСАТА СИТЕ ЈА ПРАВИМЕ! Еве како да го избегнете тоа!

2 јули, 2021
437039_pexels-hair_f

За многу дами, сушењето на косата е дел од рутина, активност што ја извршуваат неколку пати неделно, а не ја прескокнуваат ниту во летните месеци. Тоа е активност што е толку вообичаена што не размислуваме премногу за неа додека трае

Сепак, исто како што, на пример, ја намалуваме пеглата при пеглање чувствителен материјал, така треба да размислиме и за косата кога ја сушиме, со цел да се минимизира штетата.

Според експертот за коса Мајкл Ван Кларк, невнимателното фенирање е главниот виновник за сувата и оштетена коса кај неговите клиенти.

Тој исто така укажа на една од најчестите грешки при фенирањето, што ја прават (скоро) сите жени, а која е виновна за штетата – премногу жешко, премногу блиско и предолго. Имено, ја сушиме косата со преголема брзина, односно превисока температура, фенот го држиме премногу близу до косата и тоа трае предолго.

За среќа, ова е проблем што, откако ќе се прифати, лесно се решава. Важно е растојанието помеѓу косата и фенот за време на фенирањето да е најмалку 2 и пол до 3 сантиметри.

Ова е првиот чекор, и понатаму, ако е можно, обидете се да избегнете употреба на фен за коса после секое миење и сушење на косата барем еднаш неделно. Во летните месеци, кога температурите се високи, обидете се да ја оставите косата да се исуши природно што е можно повеќе, а потоа на самиот крај, додека е сè уште влажна, можете да ја стилизирате со фен за коса и четка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi