ОВАА ХРАНА Е ЧУДО ЗА МОЗОКОТ: Поттикнува лачење на хормонот на среќа и го намалува ризикот од депресија – почнете да ја јадете што побрзо!

15 јули, 2021
Energy,For,The,Day.,Delighted,Nice,Woman,Smiling,While,Eating

Храната што ја јадеме, освен што влијае на нашите органи, здравје и расположение, може да има значајно влијание и врз функционирањето на мозокот и меморијата. Храната што предизвикува ослободување на серотонин и допамин, всушност го прави вашиот мозок подобро да функционира и го намалува ризикот од депресија. Овие два невротрансмитери го нормализираат крвниот притисок, ви помагаат да спиете подобро и да ја обезбедите потребната енергија за целиот ден.

Постојат четири хормони на среќа: ендорфин, серотонин, допамин и окситоцин. Истражувањата покажуваат дека одредена храна може да го поттикне нормалното лачење на овие хормони, да ја подобри мозочната активност, да го намали ризикот од депресија и да промовира добро расположение. Еве неколку намирници кои го стимулираат лачењето на допамин и серотонин и го негуваат мозокот:

Овес

Спаѓа во категоријата здрави и паметни јаглехидрати. Овие јаглехидрати делуваат смирувачки на мозокот. Овесот од цели зрна предизвикува производство на триптофан, односно есенцијална аминокиселина од која се синтетизира серотонин.

Банани

Бананите се едни од најдобрите намирници што можете да ги јадете доколку сакате да ги зголемите нивото на серотонин и допамин. Тие нема да можат сами да лекуваат депресија. Сепак, тие ќе ви дадат природен поттик за енергија, оптимизам и здравје. Бидејќи бананите имаат висока содржина на витамини А, К, Б6. Овие се главни компоненти во синтезата и метаболизмот на невротрансмитерите, вклучително серотонин и допамин. Бананите се богати со природни шеќери. Тие, во комбинација со природни влакна, ја зголемуваат силата и енергијата.

Чоколадо

Чоколадото, покрај тоа што е една од најдобрите намирници за зголемување на нивото на серотонин и допамин, ви дава енергија и поради неговиот состав. Голем процент на какао во темното чоколадо ќе делува како кофеин, а студиите покажуваат дека само коцка темно чоколадо на ден може да го подобри расположението.

Ананас

Понекогаш забораваме колку е добро ова овошје за нас. Ананасот ја намалува анксиозноста и има антиинфламаторно дејство. Богато е со витамин Ц и работи добро за вашата циркулација, концентрација и мотивација. Тоа е одличен избор за вечера затоа што му помага на вашето тело да произведува мелатонин, хормон за спиење.

Лосос

Рибите како лосос и скуша се богати со витамини од групата Б. Овие есенцијални хранливи состојки играат важна улога во производството на серотонин и допамин. Исто така, како што напишавме порано, на нашиот мозок му треба Омега-3, кој се наоѓа во лососот. Омега 3 ги подобрува процесите на меморија, фокус и расположение.

Наут

Леблебијата се користи во кујните од различни култури, а луѓето од целиот свет сакаат да ги јадат поради нивната способност да го подобрат расположението и да им дадат енергија. Затоа наут, заедно со маслиново масло, лук и пиперки, се едни од најчестите јадења на Блискиот исток.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi