Оваа намирница помага во борбата против ракот, но тоа не е сѐ! Што се случува на нашето тело кога ја конзумираме?

5 јуни, 2021
__opt__aboutcom__coeus__resources__content_migration__simply_recipes__uploads__2012__07__berries-banana-fruit-salad-horiz-a-1600-5667cf41ab08489f81d74158c9f81c16 (1)

Со јогурт или во салата, можете да јадете боровинки дури и од микробранова печка (ќе има вкус на полнење за пита)… Што и да јадете, знајте дека боровинките се препорачуваат како редовен дел од здравата исхрана, пренесува Хафингтон Пост.

Д-р Лиза Јанг, нутриционист, секогаш им препорачува боровинки на своите клиенти, а и сама ги консумира редовно. Причината е дека боровинките се исклучително добри за здравјето, не содржат многу калории и имаат одличен вкус.

Не содржат многу калории

Една боровинка содржи само околу 80 калории.

Тие се хранливи

Боровинките содржат антиоксиданти на витамин Ц, манган, содржат многу растителни влакна (скоро 4 грама на чаша).

Тие го одржуваат здравјето на кардиоваскуларниот систем

Тие се состојат од полифеноли кои имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства и можат да придонесат за здравјето на срцето и да ги намалат другите проблеми со срцето.Тие исто така можат да го регулираат крвниот притисок.

Ја подобрува чувствителноста на инсулин

Антоцијанините, соединение од боровинка што дава сина боја, имаат антиоксидантни својства кои имаат корисен ефект врз чувствителноста на инсулин, и затоа сокот од боровинка е добар за возрасните кои страдаат од дијабетес.

Тие се од голема помош во борбата против ракот

Консумирањето боровинки го намалува ризикот од рак. Ова го покажа научна студија спроведена врз глувци, чии резултати покажаа позитивен ефект на боровинките врз превенцијата од рак на дојка.

Имаат одличен вкус

Не ви треба дополнително објаснување за ова. Тие се здрави, безмасни и вкусни.