ОВАА ТЕХНИКА ЗА ДИШЕЊЕ ГО ЗАБРЗУВА МЕТАБОЛИЗМОТ, ГИ ТОПИ КАЛОРИИТЕ И ГИ ЗАЈАКНУВА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ

25 март, 2021
245575_shutterstock-11634071921_ls

Капацитетот на белите дробови е во просек околу 4-6 литри воздух. За време на дишењето, со помош на градите, вдишуваме само 400-500 мл, додека со помош на дијафрагмата, вдишуваме од 2 до 3 литри.

Дали знаевте дека дишеме повеќе од 20 000 пати во еден ден? Овој процес е целосно природен и несвесен, и ако дишеме правилно, може значително да ја подобри целокупната состојба на нашето тело!

За да дишете правилно, мора да научите да дишете со помош на дијафрагмата. Покрај зајакнувањето на капацитетот на белите дробови, постојат тврдења дека правилното дишење исто така може да го забрза метаболизмот и да ни помогне да согоруваме повеќе калории.

Со текот на годините, метаболизмот се забавува и телото почнува да троши помалку енергија за неговите најважни потреби. Специјални техники на дишење, заедно со правилна исхрана и физичка активност, можат да ви помогнат да го одржувате метаболизмот со оптимална брзина и да помогнете во одржување на телесната тежина.

Кога дијафрагмата се користи за време на дишењето, голем мускул лоциран под ребрата е вклучен во процесот на дишење. Потрошува повеќе енергија и помага да се зголеми преносот на кислород во крвта, што има позитивно влијание и на внатрешните органи и на метаболизмот.

Дијафрагматското дишење не бара посебна опрема и може да се изврши насекаде и во секое време, во која било положба на телото.

Како се изведува техниката на дишење во дијафрагмата

Ставете ги дланките на стомакот, под ребрата и започнете да вдишувате туркајќи го стомакот напред осум секунди. Ќе почувствувате како стомакот „отекува“ под дланките. Потоа бројте до 8 и започнете полека да издишувате. По издишувањето, избројте до 4 па повторете сè.

Одвојте по десет минути секој ден за оваа вежба. Покрај наводното забрзување на метаболизмот, оваа техника ќе ви помогне да се опуштите, да го расчистите умот и да го зголемите нивото на енергија.

 Повеќето луѓе, по правило, дишат плитко и „вертикално“. Длабоко, „хоризонтално“ дишење се забележува кај луѓе кои се концентрираат на дишењето, на пример при вршење јога.

Што значи правилно и погрешно дишење?

Погледнете ги децата – тие дишат преку стомакот. Но, со возраста, оваа навика се губи и започнуваме да дишеме со помош на градите, што е грешка. Капацитетот на белите дробови е во просек околу 4-6 литри воздух. Додека дишеме низ градите, вдишуваме само 400-500 мл, додека со помош на дијафрагмата внесуваме 2 до 3 литри.

Дишењето со помош на градите не може да ги засити белите дробови со кислород, што со текот на времето влијае и на слабеењето на мускулите на дијафрагмата и на посиромашното држење на телото.

Дијафрагматското дишење го зголемува волуменот на воздухот што се вдишува во белите дробови и има позитивен ефект врз заситеноста на клетките со многу потребниот кислород, што дополнително има ефект врз нормализирање на крвниот притисок, функцијата на срцето, ублажување на анксиозноста и нервозата.

Оваа вежба за дишење се препорачува да ја изведувате неколку пати на ден, по можност наутро веднаш по будењето и пред спиење, а може да вклучите и еден „тренинг“ во текот на денот. Одморете се од работата и направете ја оваа вежба за дишење.

Се верува дека придонесува за подобар квалитет на спиењето, смиреност и целокупно здравје.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi