ОВИЕ ЕМОЦИИ СЕ ФАТАЛНИ ЗА НАС: Чувства кои можат да го уништат нашето тело!

12 јуни, 2021
377835_x1_f

Ако кажеме дека чувствата нè трујат, тогаш тоа не е само поетски израз. Не верувате во тоа?

Погледнете како чувствата влијаат на одредени органи, така полесно ќе разберете колку тесно се поврзани со труење на телото.

  1. Бес

Кога сме лути, постои стагнација во работата на црниот дроб. Оттука, изразот „Ми оди во црниот дроб или ми го голта црниот дроб“. Зошто за нешто што нè лути, велиме дека ги оштетува бубрезите или белите дробови? Очигледно вековната природна мудрост го знае истото како традиционалната кинеска медицина.

Вистината е секогаш една, без оглед дали сте Европеец, Индиец или Кинез. Чувството на лутина спречува нормална работа на црниот дроб, што е исклучително важно за чистење на нашата крв. Ако црниот дроб е блокиран од лутина, ние сме отруени!

  1. Тага

Слична работа се случува кога чувството на тага (тага) го саботира правилното функционирање на нашите бели дробови – друг орган задолжен за детоксикација. Како дишете кога сте тажни? Дали е длабоко и опуштено? Без оглед на сè – може да кажете дека тогаш дишете како риба – плитко и во грчеви. Затоа не случајно велиме дека „тагата нè зафати и нè стисна“ или дека чувствуваме дека „тагата нè гуши“.

Тагата директно влијае на дишењето и дебелото црево, и затоа, тогаш дишеме плитко и имаме потешкотии со варењето – запек. Последица на обете е што во телото се задржуваат токсини кои не ги исфрливме со дишење или столица. Крвта не добива доволно кислород и во него се задржува премногу јаглерод диоксид. Ова нè закиселува и спречува пренесување на одредени хранливи материи и, во крајна анализа, дури принудува некои клетки да се прилагодат на функционирањето без кислород.

  1. Страв

И третиот орган за детоксикација, бубрезите, е под силно влијание на чувствата. Бубрезите и мочниот меур се најмногу погодени од страв. Дали го знаете изразот дека некој „замрзнал од страв“ или „пребледел од страв“? Ова се случува кога бубрезите, од страв, одеднаш се намалуваат и доаѓа до доцнење во филтрирањето и чистењето на крвта. Последица на тоа е нарушување на циркулацијата, што предизвикува ладење на нашите раце и нозе.

Ако стравот трае долго време, последиците се сè потешки. Бубрезите, исто така, ги контролираат мускулите што го затегнуваат вратот на мочниот меур и анусот. Ако се блокирани од страв, тие попуштаат и не се во можност да го контролираат сфинктерот (мускулна клешта) и да испуштат столица и урина. Оттука и изразите од кои некој се „измоч*** од страв“.

  1. Грижа

Грижите директно нѐ трујат. Ова чувство првенствено влијае на нашето варење – стомакот, слезината и панкреасот. Често се слуша дека имате „грчеви од грижа“. Факт е дека тогаш органите за варење се во грч и не можат да ја извршат својата задача. Затоа, дури и најквалитетната храна може да стане отров во организмот затоа што е погрешно обработена, и почнува да врие во дигестивниот систем, а храната останува во стегнатите органи. Затоа, наместо добро изџвакана, третирана со киселина и ензимска храна, во нашите црева доаѓа полу-зготвена храна, што е одлична подлога за патогени организми и нивни отпадни производи, кои брзо нè трујат.

  1. Алчност

А што е со алчноста? Ние ја чувствуваме токсичноста на алчноста во секојдневните настани, како во нашата земја, така и на други места во светот. Ние велиме дека алчните луѓе се „тврдоглави“ и тоа е многу точен опис. Алчноста влијае на срцето и тенкото црево. Желбата за сѐ поголемо и поголемо богатство се манифестира со аритмии и неправилности во работата на срцето. Алчноста успешно ги создава сите други, веќе споменати, чувства. Кој живее во постојан страв дека нешто може да му биде одземено, дека ќе пропадне или дека е оптоварен со тоа за да добие уште повеќе, многу брзо почнува да ги доживува другите споменати чувства.

Кога тие постојано се повторуваат и постојано влијаат на одредени органи, тие создаваат слаба точка (како што велиме во медицината, локус малолис), што е, тогаш, приемчиво за другите, материјално повеќе опипливи тешкотии со органите. Така, „вечно тажните“ имаат хронични тешкотии во дишењето (астма, бронхитис), „вечно загрижените“ имаат тешкотии при варењето на храната, „секогаш лутите и разочарани“ имаат тешкотии со црниот дроб, „постојано исплашената“ седа коса, тешкотии на репродуктивните органи, потешкотии во циркулацијата и воспаление на уринарните органи итн.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi