ОВИЕ КУЌНИ БИЛКИ ГИ НАРЕКУВААТ ТИВКИ УБИЈЦИ, ИСКЛУЧИТЕЛНО СЕ ОПАСНИ: Дури може да се и смртоносни!

9 мај, 2021
kroton-sobne-biljke

Постојат корисни домашни растенија кои помагаат во прочистување на воздухот, па дури и го зајакнуваат имунитетот, а има и такви кои се штетни за здравјето. Никогаш не треба да ги чувате овие четири дома, бидејќи тие се токму тоа – штетни, особено за децата!

Дифенбахија

Дифенбахија е една од најпопуларните растенија што може да се најде во скоро секој стан. Често го ставаат во детски соби, што е голема грешка. Ако листот на ова растение е оштетен или скршен, тој лачи отровен сок – супстанца што може да ги изгори мукозните мембрани на кожата, особено ако влезе во очите, носот или устата. Исто така е опасно да се пресадува дифенбахија со прибор за јадење, бидејќи ако не се измие добро, отровот може да навлезе во храната.

Difenbahija

Азалеа

Азалејата, која многумина ја сакаат, има прекрасен цвет, но познато е дека во лисјата на растенијата од родот рододендрон (на кој му припаѓа азалејата), има алкалоиди кои се користат за добивање на некои наркотици. Децата не треба да ги допираат лисјата на азалејата, а на возрасните им се препорачува да бидат внимателни, бидејќи може да содржи отровен сок. Последиците од ингестијата се обилни секрети, чувство на печење во устата и гадење.Токсичен сок од азалеја во големи количини може да биде фатален.

Azaleas As Houseplants - Can You Grow Azalea Indoors

Кротон

Друго популарно домашно растение што може непријатно да ги изненади сопствениците е кротонот. На многу луѓе им се допаѓа поради неговите украсни лисја, но тие се оние кои претставуваат закана за здравјето. Тие содржат токсичен сок кој, ако се проголта, може да предизвика повраќање, дијареја и контактен дерматитис. Кога пресадувате кротон или ги бришете неговите лисја, задолжително носете ракавици. Ако имате деца, подобро е да не го чувате ова растение дома.

Codiaeum variegatum 'Mammi' Kroton| Zielony-Parapet

Здравец

Луѓето кои се склони кон алергиски реакции мора да бидат претпазливи со здравец. На почетокот, ова растение нема да даде несакани ефекти, алергиите ќе се појават постепено, а аероалергените можат да навлезат во телото. Понекогаш реакцијата се манифестира веднаш по допирање на лисјата или стеблото на здравецот. Дури и ако ниту еден член на семејство не страда од алергии, не треба да го имате дома – ако го проголтате, тоа може да предизвика дигестивни проблеми и да ја зголеми вискозноста на крвта.

ЗДРАВЕЦ - ЧУВАР НА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ - Лековити билки и зачини - ВТ ДИЕТ КЛУБ
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi