Овие намирници се здрави за нашиот вид

9 септември, 2021
cf1ec4a0394908de393ea439f8187e66a4e198fb (1)

Нашата визија е непроценлива. Лош факт е дека 75% од возрасните во Америка имаат диоптер и носат очила или леќи.

Слични се податоците и за Европа. Бројот на луѓе кои страдаат од катаракта е огромен и повеќе од 7 милијарди долари годишно се трошат за овие операции во Америка. Сепак, добрата работа е што исхраната и другите здрави навики можат да помогнат во одржувањето на здрав вид.

Моркови и тикви

Овошјето и зеленчукот, најчесто портокалово и жолто, се богати со каротеноиди. Каротеноидите содржат лутеин кој ја штити макулата, или жолта дамка која се наоѓа на мрежницата. Каротеноидите ја штитат макулата од оштетување предизвикано од ултравиолетова светлина. Научниците тврдат дека ни требаат минимум 10 милиграми лутеин дневно. Најдобро е да го консумирате овој зеленчук за да не биде преварен, бидејќи тоа може да ја намали содржината на каротеноиди во овие намирници.

Овошјето и зеленчукот, најчесто портокалово и жолто, се богати со каротеноиди. Ги има и во доматите, слатките пиперки и кајсиите.

Спанаќ и кељ

Каротеноидите, зеаксантинот и лутеинот, кои се наоѓаат во зелениот зеленчук, помагаат жолтата дамка да остане непроменета. Ова, заедно со лутеин, помага да се задржи макулата, жолтата дамка, неоштетена. Доволно е да јадеме мала количина спанаќ или кељ неделно за нашето тело да ја задоволи потребата за овие состојки. Спанаќот е богат со витамини и минерали кои исто така помагаат во спречување на рак.

Бадеми

Еден од најефикасните витамини што ги штити очите е витаминот Е. Во големи количини, витаминот Е се наоѓа во јаткастите плодови, особено во бадемите. Витаминот е моќен антиоксиданс кој може да биде многу корисен за целото тело, не само за видот.

Исто така, витаминот Е се споменува како значаен витамин кој го намалува ризикот од добивање катаракта и макуларна дегенерација, жолта дамка на мрежницата.

Портокали и грејпфрут

Секое овошје богато со витамин Ц, исто така, помага во одржувањето на здравјето на очите. Повеќето овошја содржат витамин Ц, така што имате широк избор. Една чаша чист сок ви дава 124 милиграми витамин Ц. Слатката црвена пиперка содржи дури три пати повеќе витамин Ц од портокалите, па затоа е исклучително добра замена за ова овошје.

Храна богата со омега 3 масни киселини

Туна, сардина, скуша, лосос и ореви се богати со омега 3 масни киселини. Која е улогата на омега 3 во одржувањето на здравјето на очите? Студија на медицински центар во Америка покажа дека луѓето кои јадат повеќе риба богата со омега 3 масни киселини, многу поретко страдаат од болести како што се катаракта или макуларна дегенерација.