Овие симптоми на ковид 19 траат најдолго!

27 февруари, 2021
000_92629V-1024x683
Борбата против ковид-19 може да биде долга и макотрпна, а некои симптоми на болеста може да траат многу долго од првичната дијагноза. Дури и откако биле негативни за вирусот, некои пациенти пријавуваат мноштво проблеми што ги засегаат физички и психички. 

Кај некои пациенти, симптомите можат да траат со месеци од дијагнозата и тоа е она што ние го нарекуваме „долг ковид“. Експертите забележале бројни симптоми на ковид-19 кои траат најдолго кај пациент заразен со коронавирус. Според студијата спроведена од Универзитетот во Вашингтон врз 177 луѓе кои имале ковид-19, постојат некои симптоми кои се јавуваат почесто и кои можат да траат најдолго. Еве за кои симптоми станува збор.

Губење на мирис и вкус 
Губење на мирис и вкус е еден од главните симптоми на ковид-19 и обично е еден од претходните знаци на болеста што се појавува. Но, може да потрае некое време за овие сетила да се вратат во нормала по коронавирусот.

Долготраен замор
Заморот е една од вообичаените последици со кои се борат луѓето кои доживеале ковид 19. За време на имунолошкиот одговор на вирусот, телото е под напор, па пациентите се уморни. Можеби ќе трае додека не се вратите во нормала откако ќе ја преболите болеста, но не заборавајте да јадете здрава храна и да бидете хидрирани бидејќи тоа може да помогне на патот кон закрепнување.

Недостаток на воздух
Тешкотии со дишењето може да се појават и кај пациенти кои се борат со респираторни компликации. Во повеќето случаи, овој симптом исчезнува сам по одредено време.

Главоболка
Главоболките можат да бидат ослабувачки и да претставуваат проблем во секојдневното решавање проблеми и работата, а исто така се сметаат за еден од најдолготрајните симптоми на вирусот. Покрај тоа, овој симптом може да се појави и на почетокот на болеста и може да биде ран симптом на инфекција, покажа една неодамнешна студија. Ако имате хронични главоболки, треба да го контактирате вашиот лекар.

Болка во телото
Мускулите и болките во телото се друг начин на кој вирусот ги разградува клучните мускулни влакна и предизвикува широко распространето воспаление во телото. Покрај тоа, пациентите можат да го чувствуваат овој симптом долго време. Во случај кога некое лице има сериозна форма на ковид, може да се појави силна болка во грбот, телото и мускулите, што може да потрае целосно закрепнување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi