ОВОЈ ТРИК ЈА ЧУВА ВАШАТА КОСА ОД УНИШТУВАЊЕ: Само вака најдобро се суши косата со фен?

2 мај, 2021
174149_shutterstock-1035710611_ls

Редовното сушење на косата со фен не е најдобро решение ако сакате негувана и здрава коса, бидејќи врелиот воздух ги прави влакната кршливи и ги суши.

1. Ослободете се од вишокот на влага

Не ја сушете свежо измиена коса, затоа што е најлесно да ја оштетите додека е влажна. Нежно избришете ги прамените со крпа и исушете ја косата природно 10-15 минути. Не тријте силно со крпа – ова е една од причините за кршливост.

2. Нанесувате производи за нега на коса на влажна коса

Да продолжиме со претходната точка: водата одбива термички заштитни спрејови, масла и други производи за нега, па затоа нанесувањето на производот на влажна коса нема ефект.

3. Држете го фенот на растојание од 15-20 см

Ова е оптимално растојание, со што се минимизираат штетите од топлиот воздух.

4. Користете додатоци за фен за коса

Фенот за коса ја разнесува косата во различни насоки, правејќи ја непослушна, а додатокот за фен за коса рамномерно го насочува протокот на воздух до одредена област.

5. Подигнете ги прамените на коренот со чешел или четка

Ова ќе додаде волумен на косата. Започнете да ја сушите во зоната на коренот и одете до врвовите. Држете го фенот за коса паралелно – оваа техника ќе ја изедначи косата.

6. Поделете ја косата во делови пред да ја исушите и прицврстете ја со шнола

Ова ќе го скрати времето на сушење и ќе ви овозможи темелно да го исушите секој дел.

7. Користете топол и ладен воздух наизменично

Движете го фенот за коса постојано, без запирање, за да избегнете прегревање на скалпот. Завршете со сушење со ладен воздух за да ја одржите вашата коса мазна и сјајна. Бидете сигурни дека сте ја исушите косата целосно, особено ако планирате да користите пегла или фигаро по сушењето.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi